Denník N

„A želám si, aby odišli.“ Skupina Imagine Dragons emotívnym videoklipom vyzýva k ďalšej pomoci pre Ukrajinu

14-ročný Ukrajinec Saša vo videoklipe Crushed skupiny Imagine Dragons.
14-ročný Ukrajinec Saša vo videoklipe Crushed skupiny Imagine Dragons.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na prvé počutie to znie ako ďalšia pieseň o láske, pre ktorú okolie nemá pochopenie a robí jej problémy.

„Predpokladám, že by mala byť presne taká, akú ju chcú mať / Taká pekná v ružovom / Náhrdelník a prsteň,“ spieva do melancholickej gitarovej melódie mužský hlas.

Keď pokračuje slovami „Ticho je ohlušujúce a tvoje srdce krváca / Ale im je to jedno, nikdy ich to vôbec nezaujímalo“ a príde refrén, ešte stále by to mohol byť príbeh vzťahu: „A želám si, aby odišli, odišli / Pretože ma to drví, drví ma to / Chce byť len voľná, prijmite to alebo nechajte tak.“

Lenže americká poprocková skupina Imagine Dragons skladbu Crushed zverejnila s emotívnym videom, ktoré jej dáva úplne iný význam. Nevystupujú v ňom muzikanti, ale 14-ročný ukrajinský chlapec Saša, ktorý sa prechádza po svojej dedine spustošenej päťmesačnou ruskou okupáciou.

Zrazu vám dôjde, že tie zvuky v úplnom úvode skladby nie sú búrkové hromy, ale výbuchy na fronte. A že celý text sa dá chápať ako metafora, v ktorej je ženskou postavou Ukrajina, a tými, čo majú odísť, sú ruskí vojaci.

„Poslednú zimu som strávil na Ukrajine dodávaním zásob ľuďom, ktorí to bezprostredne potrebujú. Mnohí z nich boli stále pod priamou delostreleckou paľbou alebo len nedávno oslobodení z ruskej okupácie,“ povedal režisér Ty Arnold.

„Bol som v neustálom kontakte s kapelou, a keď som jej povedal, čo som videl,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Vojna na Ukrajine

Kultúra

Teraz najčítanejšie