Filozof športu: Ruskí športovci sú najjednoduchší cieľ, a to sa nechcem zastávať Putinovho režimu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk
V podcaste v športovej redakcii bol Vojtěch Ondráček, český odborník na politické, filozofické a sociálne kontexty športu. V súvislosti s otázkami, ako pristúpiť k ruským a bieloruským športovcom, často padajú argumenty, najmä však od zástancov Ruska, že šport a politika sa nemajú miešať.
Ondráček sa už pri vyslovení otázky na túto tému politiky a športu zasmial. Vysvetlil, že už len preto, lebo športovci reprezentujú krajinu, sa nedá hovoriť o tom, že šport je apolitický.
V rozhovore sa okrem iného dozviete:
- ako vníma otázku ruskej propagandy v KHL;
- kde sa v minulosti stali chyby v súvislosti s odmietnutím bojkotu športových podujatí;
- aký odkaz vysiela Wimbledon, ktorý vlani ako jediný tenisový turnaj zakázal účasť Rusov a Bielorusov a tento rok im povolil návrat;
- prečo považuje športovcov za vykorisťovaných pracujúcich;
- prečo MOV trestá politické gestá u športovcov a či by dnes nebola potrestaná aj Věra Čáslavská.
Pred majstrovstvami sveta v hokeji sa riešila téma účasti či neúčasti hráčov z KHL. Slovenský zväz ľadového hokeja najskôr odmietol, že by hráčom z KHL zakázal účasť, odvolával sa na olympijskú chartu, prezident zväzu Miroslav Šatan sa dlho vyhýbal tejto téme. Napokon síce hráči z KHL na šampionáte nebudú, ale odôvodnili to pokojom na prípravu v tíme, nikde tam nepadlo ani slovo o ruskej agresii na Ukrajine. Čo tento postoj hovorí o slovenskom hokeji?
Ukazuje to, že je rovnako opatrný ako ostatné športové zväzy. Poviem to najskôr všeobecnejšie. Mnohé športové zväzy tvrdia, že je to právna otázka. Keby začali hovoriť, že v dôsledku ruskej invázie niekoho vylučujú, tak sa dostávajú do problému s olympijskou chartou.
Ak šport uznávame ako neutrálnu oblasť, nemôžeme nepúšťať športovcov, pokiaľ organizátor nemá vo svojich stanovách, že účastníci z agresorských krajín nemôžu na turnaj prísť. Toto tam nie je, nie je to ani v olympijskej charte. Došlo by k právnemu porušeniu.
Nie je to teda čistý alibizmus, to by bolo, keby