Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Filozof športu: Ruskí športovci sú najjednoduchší cieľ, a to sa nechcem zastávať Putinovho režimu

Foto - osobný archív Vojtěcha Ondráčka.
Foto – osobný archív Vojtěcha Ondráčka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


V podcaste v športovej redakcii bol Vojtěch Ondráček, český odborník na politické, filozofické a sociálne kontexty športu. V súvislosti s otázkami, ako pristúpiť k ruským a bieloruským športovcom, často padajú argumenty, najmä však od zástancov Ruska, že šport a politika sa nemajú miešať.

Ondráček sa už pri vyslovení otázky na túto tému politiky a športu zasmial. Vysvetlil, že už len preto, lebo športovci reprezentujú krajinu, sa nedá hovoriť o tom, že šport je apolitický.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:

 • ako vníma otázku ruskej propagandy v KHL;
 • kde sa v minulosti stali chyby v súvislosti s odmietnutím bojkotu športových podujatí;
 • aký odkaz vysiela Wimbledon, ktorý vlani ako jediný tenisový turnaj zakázal účasť Rusov a Bielorusov a tento rok im povolil návrat;
 • prečo považuje športovcov za vykorisťovaných pracujúcich;
 • prečo MOV trestá politické gestá u športovcov a či by dnes nebola potrestaná aj Věra Čáslavská.

Pred majstrovstvami sveta v hokeji sa riešila téma účasti či neúčasti hráčov z KHL. Slovenský zväz ľadového hokeja najskôr odmietol, že by hráčom z KHL zakázal účasť, odvolával sa na olympijskú chartu, prezident zväzu Miroslav Šatan sa dlho vyhýbal tejto téme. Napokon síce hráči z KHL na šampionáte nebudú, ale odôvodnili to pokojom na prípravu v tíme, nikde tam nepadlo ani slovo o ruskej agresii na Ukrajine. Čo tento postoj hovorí o slovenskom hokeji?

Ukazuje to, že je rovnako opatrný ako ostatné športové zväzy. Poviem to najskôr všeobecnejšie. Mnohé športové zväzy tvrdia, že je to právna otázka. Keby začali hovoriť, že v dôsledku ruskej invázie niekoho vylučujú, tak sa dostávajú do problému s olympijskou chartou.

Ak šport uznávame ako neutrálnu oblasť, nemôžeme nepúšťať športovcov, pokiaľ organizátor nemá vo svojich stanovách, že účastníci z agresorských krajín nemôžu na turnaj prísť. Toto tam nie je, nie je to ani v olympijskej charte. Došlo by k právnemu porušeniu.

Nie je to teda čistý alibizmus, to by bolo, keby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS v hokeji

 • finále: Kanada - Nemecko 5:2
 • Slovensko skončilo na 9. mieste

Rozhovory

Športové podcasty Denníka N

V redakcii

 • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
 • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
 • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
 • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

V športovej redakcii

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie