Denník N

Víťazstvo gréckeho dieťaťa krízy môže zmeniť Európu

Stúpenkyne Syrizy sa tešia z volebných výsledkov. Foto - TASR/SP
Stúpenkyne Syrizy sa tešia z volebných výsledkov. Foto – TASR/SP

Po prvýkrát sa k moci dostali populistickí outsideri, ktorí silno odmietajú Brusel, ale nie sú, na rozdiel od krajnej pravice, protieurópski.

Grécko je prvou krajinou Európskej únie, kde voľby vyhrala strana, ktorej program bol založený na odmietnutí šetrenia a „diktátu“ trojky (Európska únia, Európska centrálna banka, Medzinárodný menový fond).

Podobných strán je v Európe niekoľko. To, ako sa EÚ teraz dohodne s Grékmi, bude signálom aj pre ne.

Je zrejmé, že svoj triumf si líder Syrizy Alexis Tsipras nebude užívať dlho. Svojim voličom sľúbil lepšiu dohodu s veriteľmi, koniec bolestivých ekonomických škrtov aj ponižovania Grékov zo strany ekonomicky silných európskych krajín.

Tsipras však stojí zoči-voči európskym lídrom, ktorí sú presvedčení, že Grécko musí pokračovať v nastúpenom kurze a dodržať záväzky predchádzajúcich vlád. Aspoň tak to hovorili pred voľbami. Zásadné víťazstvo Syrizy ich však môže viesť k istej flexibilite. Podľa BBC napríklad belgický minister financií Johan Van Overtveldt naznačoval, že je možná.

Syriza – dieťa krízy

Jeho slová môžu byť odrazom hlbokého šoku, ktorý z víťazstva Syrizy utrpela Európska únia. „Po prvýkrát sa k moci dostali populistickí outsideri, ktorí silno odmietajú Brusel a Berlín, ale nie sú, na rozdiel od európskej krajnej pravice, protieurópski. Po prvý raz sa dieťa európskej krízy, strana otvorene vystupujúca proti šetreniu, ujme úradu v Európskej únii,“ analyzuje The Guardian.

Dôležité teraz bude, ako sa Európa ku Grécku postaví a nakoľko bude Tsipras ochotný povoliť vo svojich populistických predvolebných sľuboch. Nateraz platí, že EÚ napriek niektorým hlasom, že ak Atény nebudú dodržiavať pravidlá, môžu vypadnúť z eurozóny, tvrdí, že v nej chce krajinu udržať. Ani Syriza nespochybňuje, že Grécku je zrejme lepšie s eurom a v Únii.

„Je to ako hra Zbabelec. Grécko a EÚ sa k sebe približujú a každý z nich dúfa, že ten druhý uhne, skôr ako dôjde ku kolízii,“ vysvetlil denníku The Independent profesor Aristides Hatzis z Aténskej univerzity.

Prvé návrhy, ako riešiť súčasnú situáciu, by mohli padnúť možno už aj počas pondelka, na schôdzke európskych ministrov financií v Bruseli.

Grécke voľby

Koniec šetrenia, obavy v Európe. Grécke voľby jasne vyhrala Syriza.
Zlý signál pre Európu. Syriza vytvorí vládu s konzervatívcami.
Nájde Tsipras kompromis s veriteľmi? Profil nového gréckeho premiéra.
Čo chce Syriza a čo jej dovolia. Otázky a odpovede.
Prečo som volil Syrizu. Príbeh gréckej rodiny.
Ako kríza zasiahla Grécko. Osem grafov a porovnanie so Slovenskom.

Syriza nie je jediná

Analytici sa zhodujú, že v EÚ sa bude debatovať o tom, či prípadné uvoľnenie pravidiel pre Grécko alebo dokonca odpustenie časti dlhu nebude signálom podobným stranám v Európe, že hranie na odpor verejnosti voči tvrdým ekonomickým opatreniam má silný potenciál vo voľbách.

Týka sa to Španielska (zoskupenie Podemos) či Talianska (hnutie Päť hviezd). Obe krajiny trápi podobne ako Grécko nevýkonná ekonomika, korupcia, vysoká nezamestnanosť hlavne medzi mladými a prepadanie sa strednej triedy do chudoby.

Ak by sa podobným stranám podarilo získať víťazstvo či veľký úspech aj v iných krajinách, Európa by sa zásadne zmenila.

V ohrození sú pritom aj krajiny, ktorým sa nateraz celkom darí, ale kde sa tiež ľudia obracajú k nesystémovým stranám.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie