Nech žijú králi a kráľovné!

Nech si vyberieme akékoľvek kritériá, konštitučné monarchie sú mimoriadne úspešné. Patrí k nim väčšina Škandinávie, Japonsko, krajiny Beneluxu, ako aj Británia, Austrália, Kanada a Nový Zéland.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Autor je profesor medzinárodného práva na University of Chicago
Hoci bola korunovácia britského kráľa Karola III. pompézna, „impérium, nad ktorým slnko nikdy nezapadá,“ vyzerá trochu ošarpane. Okrem Spojeného kráľovstva zostáva Karol monarchom a hlavou štátu ešte v štrnástich bývalých britských kolóniách, no mnoho jeho poddaných po celom svete tento stav prehodnocuje.
Barbados sa stal republikou v roku 2021 a podobný proces ústavnej reformy sa začal aj na Jamajke. A ďalšie krajiny môžu čoskoro nasledovať ich príklad. Prečo by si krajiny od Belize po Tuvalu mali udržiavať ako nominálnu hlavu štátu starého belocha žijúceho v jednej mocnosti strednej veľkosti ďaleko od nich?
Američania, samozrejme, len ťažko chápu, prečo by mal niekto akceptovať dedičných vládcov alebo prečo by mal mať čisto ceremoniálny úrad nejakú hodnotu. V niektorých najrozvinutejších krajinách sveta však konštitučná monarchia stále žije a darí sa jej dobre. Ak ju chcú opustiť, mali by to urobiť až po dôkladnom zvážení jej významných výhod.
Mimoriadne úspešné krajiny
Začnime tým, čím konštitučná monarchia nie je. Nie je absolútnou monarchiou, v ktorej králi a kráľovné skutočne vykonávajú skutočnú moc. Takýmito absolútnymi monarchiami v súčasnosti zostáva osem krajín na svete, väčšinou štátov Blízkeho východu bohatých na ropu.
Konštitučné monarchie treba odlíšiť aj od republík, v ktorých hlavu štátu volia buď priamo občania, alebo jeho zástupcovia v parlamente. Hlavy štátov v republikách slúžia len obmedzené obdobie, kým panovník zvyčajne zastáva túto funkciu po celý život.
Takto definovaná konštitučná monarchia nie je zriedkavým javom: v súčasnosti ich je na svete 34, čo predstavuje 17 percent zo zhruba dvoch stoviek nezávislých krajín. A nech si vyberieme akékoľvek kritériá, ide o mimoriadne úspešný súbor krajín. Patrí doň väčšina Škandinávie, Japonsko, krajiny Beneluxu, ako aj Karolove domény Austrália, Kanada a Nový Zéland.
Podľa rebríčka demokracie Economist Intelligence Unit Democracy Index za rok 2022 tvoria celú polovicu z dvadsiatich najlepších demokracií sveta konštitučné monarchie. Deväť z nich je v dvadsiatke najbohatších krajín sveta. A čo sa týka trvanlivosti ústavy, konštitučné monarchie sú v rebríčku desiatich najúspešnejších krajín zastúpené osemkrát.
Politická poistka
Prežívajúce monarchie to dosiahli najmä preto, že počas dlhého obdobia