Denník N

Vojenský analytik Kastehelmi: Rusi sú v strese. Ukrajinci ich nútia hýbať vojskami a potom ich prekvapia veľkou ofenzívou

Ukrajinskí vojaci strieľajú z dela neďaleko mesta Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v piatok. Foto - TASR/AP
Ukrajinskí vojaci strieľajú z dela neďaleko mesta Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v piatok. Foto – TASR/AP

Čo znamenajú ukrajinské zisky pri Bachmute, kto cez víkend zostrelil štyri ruské stroje a začala sa už ukrajinská ofenzíva? Odpovedá fínsky vojenský analytik, ktorý sleduje vojnu na Ukrajine.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Rusov v piatok zachvátila panika, keď ich začala ukrajinská armáda vytláčať z okolia Bachmutu. Začalo sa horlivo diskutovať o tom, či to je začiatok plánovanej veľkej protiofenzívy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vravel, že ešte nie je. Ukrajinci vraj ešte čakajú na dodávky ťažkej techniky.

„Tiež sa zdá, že ešte stále prebieha tréning niektorých brigád, takže sily, ktoré Ukrajina produkuje pre túto ofenzívu, ešte v tomto momente nie sú pripravené,“ povedal v rozhovore fínsky vojenský analytik a vojenský historik Emil Kastehelmi, ktorý so svojím tímom cez dáta z otvorených zdrojov analyzuje situáciu na Ukrajine a postupy armád zaznamenáva v interaktívnej mape.

Rusi sú podľa neho v strese. „Vykopali stovky a stovky kilometrov zákopov a prekážok pre tanky od Chersonu po hranice v Luhanskej oblasti, venovali tomu množstvo času a dokonca opevnili aj rusko-ukrajinskú hranicu,“ povedal. „Nemyslím si, že sme v moderných dejinách vojny videli niečo podobné.“

Ukrajinci podľa neho teraz sondovacími útokmi testujú svoje schopnosti a zároveň nútia ruskú armádu prehadzovať sily z miesta na miesto, keďže útočia na viacerých úsekoch frontu.

S Emilom Kastehelmim sme sa okrem iného v rozhovore rozoberali:

  • čo sa deje v Bachmute a čo sú sondovacie útoky;
  • ako je na ofenzívu pripravená ukrajinská armáda a s čím má najväčšie problémy;
  • akú obranu pripravujú Rusi a čo pre nich znamená, keď ich Ukrajina núti koncentrovať sily v Bachmute;
  • kto má vzhľadom na geografické podmienky lepšie pozície;
  • čím sa zvyčajne začínajú ofenzívy a ako prebiehajú;
  • aké má očakávania od tejto ukrajinskej ofenzívy a či Ukrajina môže oslobodiť všetky svoje územia.

V piatok sa začalo horlivo diskutovať, či sa nezačala plánovaná ukrajinská protiofenzíva, keď sa Ukrajincom podarilo získať územia okolo Bachmutu a Rusi začali panikáriť. Prezident Zelenskyj to poprel s tým, že potrebujú viac času. Čo sa teda deje okolo Bachmutu? Sú to akési skúšky zo strany Ukrajiny?

Áno, pred skutočnou protiofenzívou Ukrajina spúšťa sériu akýchsi sondovacích útokov, pričom sa pokúsi vyformovať bojisko do polohy, ktorá je pre nich čo najvýhodnejšia. Pravdepodobne toto územie nie je ich hlavný cieľ, no napriek tomu od piatka hlásia územné zisky okolo Bachmutu. Zablokovali cestu vedúcu do mesta Chromove, ktoré v istom bode bolo záchranným kolesom Rusov. Taktiež vytlačili Rusov z južnej cesty, ktorá vedie z Bachmutu do Kosťantynivky. Cesty sú v tomto momente voľné a Ukrajina je v lepšej taktickej pozícii pre budúce operácie. Oslobodiť cesty tiež znamená odrezať zostávajúce ruské sily od dodávok.

V ruskej Brianskej oblasti boli v sobotu zostrelené dve ruské lietadlá a dva vrtuľníky. Mohol aj toto byť sondovací útok zo strany Ukrajiny?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie