Denník N

Politikov z Donbasu za odmenu pošlú do zaostalých a chudobných regiónov na Sibíri alebo Ďalekom východe

Vladimir Putin a Vitalij Chocenko. Foto - kremlin.ru
Vladimir Putin a Vitalij Chocenko. Foto – kremlin.ru

„Človek, ktorý nie je dobrým priateľom niekoho z najbližšieho Putinovho okolia, nemá šancu dostať sa v politickej hierarchii vyššie,“ hovorí komentátor Českého rozhlasu Ondřej Soukup.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Politici, ktorí pôsobili na Ruskom okupovaných územiach na Ukrajine, dostali podľa Moskvy príležitosť kariérne rásť. Ruský prezident Vladimir Putin ich začal odmeňovať pozíciami gubernátorov ruských regiónov.

Vitalij Chocenko, bývalý premiér samozvanej Doneckej republiky, bude gubernátorom sibírskeho regiónu Omsk. Vasilij Kuznecov, vicepremiér Luhanskej ľudovej republiky, získal rovnaký post na Čukotke. Ruský poslanec Sergej Sokol, ktorý bojuje v prvej línii, bude pravdepodobne kandidátom na post gubernátora Chakaska.

Na prvý pohľad to môže vyzerať celkom atraktívne, no skutočnosť je podstatne odlišná. Podľa Moscow Times ide o ekonomicky stagnujúce regióny, ktoré bojujú s vymieraním a s nedostatkom financií.

„Menovania [na tieto pozície] sú, zdá sa, navrhnuté tak, aby ukázali, že Kremeľ je ochotný odmeniť predstaviteľov, ktorí sa osvedčili na fronte alebo v blízkosti bojov. Detailnejší pohľad však ukazuje, že ambiciózni politici by si nemali robiť veľké nádeje,“ píše ruský nezávislý portál.

Bez kariérneho výťahu

Hoci Kremeľ neustále hovorí o kariérnom raste a odmeňovaní svojich ľudí, reálne im nemá čo ponúknuť.

„S kádrovým postupom malo Rusko vždy veľké problémy,“ hovorí pre Denník N Ondřej Soukup, komentátor Českého rozhlasu.

„Neúspešných pokusov bolo hneď niekoľko. Napríklad mládežnícke hnutie Naši, ktoré vzniklo začiatkom roka 2000, sa tvárilo ako Komsomol (zväz komunistickej mládeže v Sovietskom zväze, pozn. red.), ktorý bude Kremľu posielať mladé a perspektívne kádre a Kremeľ ich bude podporovať. Vo finále sa však ukázalo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie