Denník N

Urológ Švihra: Niektorí muži sa úplne zanedbávajú. Nevedia si ani správne umyť penis

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Každý muž po päťdesiatke by mal ísť k urológovi, aj keď nemá žiadne problémy, hovorí urológ Ján Švihra. Muži často prichádzajú k lekárovi neskoro a nevenujú čas prevencii. Rakovina prostaty pritom v počiatočných štádiách nemá žiadne príznaky.

„Väčšinou príde k urológovi, až keď je prostata taká veľká, že vôbec nemôže močiť. O tretej v noci príde do nočnej služby s tým, že posledných dvanásť hodín sa nemôže vymočiť a má ukrutné bolesti,“ vraví.

Rozhovor je ukážka z knihy Ako byť zdravý?, ktorá prináša rozhovory s odborníkmi o tom, ako sa o seba starať, aby sme prežili čo najviac rokov v dobrom zdraví bez bolesti a liekov.

Urológ Ján Švihra v rozsiahlom rozhovore hovorí:

  • prečo treba chodiť na prevenciu;
  • ako má vyzerať správna intímna hygiena;
  • ako sa prejavujú močové kamene;
  • či je pravda, že pivo pomáha pri prevencii močových kameňov;
  • prečo vzniká erektilná dysfunkcia a
  • čo by mali ženy robiť, ak im uniká moč.

Prečo sa ľudia boja urológov?

Urológia je stálu tabuizovaný odbor medicíny a vidieť to aj medzi medikmi, nielen pacientmi. Keď si medik po škole vyberá odbor, bežne si urológiu nevyberie. V zahraničí je to lukratívny odbor a urológov je veľa. Na Slovensku je nás len pár stoviek. Urológ je stále vnímaný len ako lekár zaoberajúci sa penismi a močom a to sú chúlostivé veci.

S akými problémami prídu pacienti najčastejšie?

V urológii máme preventívne prehliadky. Vtedy by mal pacient od určitého veku prísť, aj keď nemá ťažkosti, aby problémom v budúcnosti predišiel. Na preventívne prehliadky však chodí veľmi málo ľudí. Na Slovensku je taký zvyk, že k lekárovi sa chodí až vtedy, keď mi niečo je, čo nie je dobrý prístup. Pacienti k nám chodia buď s dráždivým močením, alebo s bolesťami obličiek, často ide o močové kamene, ženy chodia pre únik moču alebo časté zápaly mechúra. Muži chodia aj pre ťažkosti vyplývajúce zo zväčšenej prostaty – musia často močiť, v noci ich to budí a chodia často na toaletu.

Na preventívne prehliadky chodí len zhruba 14 percent mužov, čo je menej ako pri gynekologických prehliadkach u žien. Ako ich prilákať, aby chodili viac?

Začína sa to už v detstve, keď sa chlapcom hovorí, aby „neboli baby“, neprejavovali, že ich niečo bolí. Ak majú nejaké ťažkosti, povie sa „si chlap, to vydržíš“. Potom to vidíme aj na pacientoch, muži často nepovedia, čo ich trápi, nepodelia sa o svoje problémy. Nechávajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Knihy

Rozhovory

Zdravie

Teraz najčítanejšie