Denník N

Postavili prvú slovenskú družicu – začínali v kúpeľni a veria, že to ešte poriadne roztočia

Prvá slovenská družica skCUBE. Foto N – Tomáš Benedikovič
Prvá slovenská družica skCUBE. Foto N – Tomáš Benedikovič

Stratosférické balóny im už nestačili, chceli ísť vyššie. A tak v Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity postavili prvú slovenskú družicu. Poletí až vo výške 720 kilometrov, Zem obletí za 90 minút a skúmať bude hlavne nadoblačné blesky.

Celému svetu chceli ukázať, že aj na Slovensku dokážeme robiť kozmický výskum a že nie sme iba montážnou dielňou, hovoria v Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity (SOSA).

„Dnešok je oslavou toho, že sme to dali,“ povedal Jakub Kapuš, predseda SOSA o úspechu svojho tímu. „A verím, že to tu v najbližších rokoch ešte roztočíme,“ dodal.

Vedci z organizácie oznámili tento štvrtok nevídanú vec – prvá slovenská družica skCUBE je hotová a pripravená na štart. Na obežnú dráhu ju v máji tohto roku vynesie raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity vznikla v roku 2009. Jej členovia sa najprv zamerali na kozmické vzdelávanie, postupom času začali pracovať aj na vlastných technologických projektoch. Do stratosféry vypúšťali balóny, skúmali meteory.

„Ale balóny nám už nestačili, túžili sme ísť vyššie. Začali sme sa obzerať po raketách,“ vraví Kapuš.

Skúmali aj v kúpeľni

Začiatky boli partizánske, výskum robili aj v kúpeľni. Mali tam podstavec s rotačnou plošinou, okolo neho sústavu Helmholtzových cievok. Modelujú zemské pole.

„Keď družicu vypustíme na orbite z kontajnera, naberie prvotnú náhodnú rotáciu. Bude ju treba ustabilizovať. V kúpeľni sme testovali stabilizáciu a brzdenie roztočenej družice,“ spomínal pre Denník N Ondrej Závodský z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity, člen tímu.

skCUBE

  • výška orbity: 450 – 720 km
  • doba obletu Zeme: 90 minút
  • dosiahnutá rýchlosť: 28-tisíc km/h
  • rozmery satelitu: 10x10x10 cm
  • váha satelitu: 1045 g
  • extrémne teploty: -100 až +150 °C

Na vývoji družice pracovali viac ako štyri roky. „Chceli sme, aby sme aj my boli kozmickým národom,“ opísal ambície svojho tímu Kapuš.

„Nešli sme cestou, že si kúpime hotovú družicu. Rozhodli sme sa, že si ju postavíme sami. Všetky systémy boli navrhnuté, vyrobené, osadené, naprogramované a odskúšané tu na Slovensku. Družicu budeme riadiť zo Slovenska. Bude to naozaj prvá slovenská družica,“ dodal predseda organizácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie