Denník N

(Ne)prekvapivé ponaučenie z Matovičovho a Hegerovho vládnutia

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Želajme si, aby vláda, ktorá vzíde zo septembrových volieb, sa mohla skôr v dobrom inšpirovať od tej aktuálnej, než počúvať výzvy, aby sa poučila z jej chýb.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je ekonóm

„História nás učí, že sme z histórie nepoučiteľní,“ hovorí nemecký filozof Georg Friedrich Hegel. Slovensko má však novú a historicky prvú úradnícku vládu odborníkov, a to je ten správny moment nedať (aspoň raz) Hegelovi, nie Hegerovi, za pravdu.

Múdrosť prichádza aj z toho, že sa poučíme z chýb našich predchodcov. Skúsme sa preto pozrieť na uplynulé tri roky a veriť, že nová vláda a budúce vlády ich napriek Hegelovej skepse nebudú opakovať.

Vyvarujme sa bombastických vyhláseniam typu „najlepšia vláda v histórii“

Ekonómovia Richard Lipsey a Kelvin Lancaster v 50. rokoch minulého storočia poukázali na to, že prvá najlepšia politika uplatňovaná v druhom najlepšom svete povedie [až] k tretím najlepším výsledkom. Ak túto teóriu voľne aplikujeme na posledné dve vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera – a pripustíme, že niektorí ministri boli prinajlepšom „druhí najlepší odborníci“ a svet posledných troch rokov mal ďaleko od toho „druhého najlepšieho“ –, potom by bolo bývalo určite rozumnejšie nastaviť očakávania verejnosti tak, aby koniec ich vládnutia nevyvolal pocit úľavy a spomienku na prívlastok „najlepšej vlády v histórii“ len trápny úsmev.

S postupujúcim časom prichádza (prirodzený) chaos

Druhý zákon termodynamiky hovorí, že postupom času, sa čistá entropia (stupeň neusporiadanosti) akéhokoľvek izolovaného alebo uzavretého systému (napr. koalície) vždy zvýši (prípadne zostane rovnaká). Entropia je jednoducho miera neporiadku a ovplyvňuje všetky aspekty nášho každodenného života. Bez dostatočnej kontroly sa neporiadok zvyšuje. Energia sa rozptýli a systém sa rozplynie v chaose, tak ako naznačuje aj grécky pôvod slova entropia, ktorý sa prekladá ako „obrátenie sa k transformácii“. Tou transformáciou je práve chaos. Naša už bývalá koalícia ako uzavretý systém preto od svojho začiatku, prirodzene, smerovala k chaosu (ktorý prospieva iba „antifragilným“ systémom či osobám, ktoré máme aj v našej politike). Zabrániť mu mohla iba dostatočná a permanentná kontrola zo strany lídra najsilnejšej strany aj vlády (ideálne v jednej osobe). Nestalo sa tak a výsledkom je slávny dialóg z Hemingwayovej knihy Slnko aj vychádza:

„Ako si zbankrotoval?“ opýtal sa Bill.

„Dvoma spôsobmi,“ povedal Mike, „postupne a potom odrazu.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Ľudovít Ódor

Komentáre

Teraz najčítanejšie