Denník N

Svetový newsfilter: Zelenského cesta bola úspešná, ale spojencov mohol zneistiť jeden zo spravodajských únikov

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Európa pred plánovanou ukrajinskou ofenzívou stupňuje svoju podporu pre Kyjiv a sľubuje, že vojenskú pomoc bude posielať, kým to bude potrebné. Všetci si však uvedomujú, že chystaný protiútok bude veľmi dôležitý pre ďalší vývoj vojny a naznačí, či je reálne, aby ukrajinská armáda postupne vytlačila Rusov z celého svojho územia.

Vie to aj Volodymyr Zelenskyj, a preto pár dní lietal po Európe. Jeho cesta bola mimoriadne úspešná.


Európa: Čo Zelenskyj získal a čo mu môže uškodiť

Zelenského návštevy v spriatelených európskych štátoch priniesli Ukrajine naozaj veľa. Od začiatku ruskej invázie jej spojenci pri dodávkach zbraní viackrát urobili kroky, ktoré boli ešte nedávno nepredstaviteľné. K stíhačkám F-16 sa však Kyjiv zatiaľ neprepracoval, hoci aj to by sa časom mohlo zmeniť.

O čo ide: Ukrajina dostala od Západu moderné tanky a rakety. Jej nebo zas chránia slovenské a poľské migy aj systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú podľa všetkého schopné zachytiť aj ruské hypersonické strely Kinžal. Tie, o ktorých Moskva hovorila ako o nezostreliteľných.

Rusi však pokračujú v útokoch na ukrajinské mestá, len Kyjiv tento mesiac zasiahli už desaťkrát. Zelenskyj preto zháňa ďalšie zbrane a po návšteve Talianska, Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie prišiel domov s prísľubom, že dostane nielen tie, ale možno aj tréning pre ukrajinských pilotov.

Lietadlá F-16 sú pre Ukrajincov vysnívanou prioritou už dlho. Teraz sa črtá možnosť, že by ich predsa len mohli dostať. Na svete je ich okolo 3-tisíc kusov a vo svojom arzenáli ich má 25 krajín. V Európe ide o Poľsko, Belgicko, Dánsko či Holandsko a objednalo si ich aj Slovensko.

Obavy Američanov: Moderné stroje by zásadne pomohli Ukrajincom udržať si kontrolu nad vlastným vzdušným priestorom, ešte efektívnejšie sa brániť pred ruským ostreľovaním a podporiť ofenzívne operácie.

Podľa Ukrajincov sú štyrikrát efektívnejšie ako staršie sovietske lietadlá. Zelenskému sa už podarilo nájsť spojencov, ktorí by mu pri získavaní F-16 radi pomohli. Lenže podráždiť ich mohli najnovšie informácie zo spravodajských únikov, v ktorých sa ukazuje veľká obava Američanov, že Ukrajinci by mohli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie