Denník N

Mafián kúpil synovi hokejový klub aj Gretzkého. Zákulisie útoku na bostonský maratón a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe a HBO

17-ročný generálny manažér hokejového klubu A. J. Galante. Foto - Netflix
17-ročný generálny manažér hokejového klubu A. J. Galante. Foto – Netflix

Pravidelný osobný výber redaktorov a redaktoriek Denníka N z aktuálnej ponuky streamingových videoslužieb.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zločin a trestné minúty (Netflix)

Séria športových dokumentov Untold od Netflixu mapuje málo známe, no unikátne športové príbehy. Spomedzi všetkých epizód ma jednoznačne najviac zaujala štvrtá časť prvej série, ktorá sa venuje príbehu zaniknutého hokejového tímu Danbury Trashers.

James Galante je odsúdený mafián, ktorý zbohatol vďaka ilegálnym praktikám v odpadovom biznise a odsedel si sedem rokov vo väzení. Jeho syn A. J. bol vášnivým hokejistom, musel však kariéru predčasne ukončiť pre ťažké zranenie.

Otec sa nemohol na trápenie svojho syna pozerať, a tak preňho kúpil profesionálny hokejový tím. 17-ročný A. J. sa stal prezidentom aj generálnym manažérom klubu Danbury Trashers, ktorý odohral dve sezóny v americkej súťaži UHL.

Galanteovci svoj tím budovali podľa seba a Trashers si získali imidž zlých chlapcov. Prvým oficiálne predstaveným hráčom bol Brent Gretzky – brat slávneho Wayna Gretzkého. Okrem neho prišlo do tímu niekoľko bitkárov či víťaz Stanleyho pohára Mike Rupp.

O 17-ročnom generálnom manažérovi písali aj významné americké médiá a z hokejového tímu sa stal v meste Danbury hit. Na zápasy chodili tisíce divákov, v každom sa strhlo hneď niekoľko bitiek a Trashers popri tom hrali naozaj dobrý hokej.

Až pokým sa neprišlo na to, že je to celé podvod.

Diabol od vedľa (Netflix)

Päťdielny dokument Netflixu Diabol od vedľa (The Devil Next Door) zachytáva príbeh Johna Demjanjuka, ktorý som až do objavenia tohto dokumentu nepoznal.

Demjanjuk roky v tichosti žil ako prisťahovalec zo sovietskej Ukrajiny v americkom Clevelande, kde vychoval tri deti, až pokým ho v 80. rokoch neobvinili, že je v skutočnosti bývalým nacistickým dozorcom z koncentračného tábora Treblinka, notoricky známym pod prezývkou Ivan Hrozný.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie