Denník N

Ako sa žena zmení materstvom? Patchwork v bielej je temno-krásna kniha o krehkosti a sile

Foto - Peter Lázár
Foto – Peter Lázár

V novele Jany Bodnárovej sa objavujú udalosti, ktoré by aj samostatne postačili pre veľký román. Autorka si však zvolila oveľa menší priestor, čo knihe vôbec neškodí, ale robí z nej výnimočné dielo o vzťahu medzi matkou a dieťaťom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nie je to jednoduchá kniha. Má síce jednoduchý jazyk, no ten je len jedným z prostriedkov, s ktorým spisovateľka Jana Bodnárová pracuje. Finalistka desiatky Anasoft Litera totiž svoju poslednú knihu Patchwork v bielej napísala obrazom. Vďaka tomu jej novela patrí medzi najoriginálnejšie diela súčasnej slovenskej literatúry.

Prispieva k tomu hneď niekoľko vecí. Bodnárová je presvedčivá so svojím príbehom a sebavedomá vo svojom písaní o ženskej skúsenosti. Venuje sa predovšetkým materstvu a vzťahu medzi matkou a dieťaťom.

Kvitne, uvädá a znova vzklíči

Napriek tomu, že Patchwork v bielej nie je rozsiahla kniha, zmestí sa do nej celý život, za ktorým sa obhliada rozprávačka Ota. Tá spomína na obdobie, keď sa jej rodina rozrástla o dvojičky.

Bodnárová si nevystačí s lineárnosťou deja, a preto sa v jej knihe prelína minulý čas s prítomným, rozvetvuje sa do strán akoby neskrotne, no živo – bujnie, kvitne, uvädá, aby potom vzklíčil nanovo.

Autorka pracuje s metaforou rastlín, aby zobrazila pominuteľnosť aj krehkosť bytia, no zároveň aj jeho krásu a pestrosť.

„Stále a stále ten patchwork spomienok. Čo iné sú pohyby mysle v spomínaní ako pestrá patchworková deka, ktorá vlastne tiež pripomína botanický sen: bláznivé mäsožravé kvety, tŕnisté ruže, bodliaky, potom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Anasoft litera

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie