Denník N

Sudkyňa Záleská sa stala terčom v súdnej rade aj u Žilinku. Stačil článok v Plus 7 dní, ktorý nesedí

Pamela Záleská. Foto N - Vladimír Šimíček
Pamela Záleská. Foto N – Vladimír Šimíček

(Aktualizované 24.5. o stanovisko špeciálneho prokurátora) Na sudkyňu, ktorá rozhodovala aj o Haščákovi či Kováčikovi, vytiahli problém s obžalovaným členom mafiánskej skupiny. Nahrávka a článok naznačujú, že nedala obžalovanému prestávku na inzulín, podklady z pojednávania to ukazujú inak.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú sa po dvoch mesiacoch znovu zamerali niektoré členky súdnej rady. V marci si ju súdna rada predvolala pre jej rozhodnutie o väzbe pre bývalého spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. Tentoraz má vysvetľovať sťažnosť obžalovaného člena mafiánskej skupiny, na ktorú upozornil článok Plus 7 dní z portfólia Penty.

Časopis v pondelok napísal, že sudkyňa Pamela Záleská neumožnila obžalovanému Lehelovi Horváthovi, prezývanému aj „hrobár“ mafiánskeho gangu sátorovcov, prestávku na pichnutie inzulínu.

Jeho deti podali na sudkyňu aj trestné oznámenie. Tvrdia, že ich otec v deň pojednávania skolaboval.

Článok si všimol aj generálny prokurátor Maroš Žilinka a nechal konanie sudkyne preveriť.

Záleská nie je terčom len pre časť súdnej rady. Často na ňu útočí aj predseda Smeru Robert Fico. Táto sudkyňa totiž rozhodla o treste pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorého sa expremiér verejne zastával a osobne ho chodil podporovať aj na pojednávania.

Zápisnica z pojednávania a aj ďalšie podklady vykresľujú príbeh úplne inak, ako vyzerala jeho prvá verzia.

Inzulín, dve prestávky a čo sa dialo o jedenástej

Záleská je predsedníčkou senátu, ktorý Horvátha odsúdil už v novembri 2021 za päť vrážd na doživotie. Najvyšší súd rozsudok zrušil a prípad vrátil na Špecializovaný trestný súd, a tak Záleskej senát musí rozhodovať znovu.

Incident s inzulínom sa udial počas aprílového pojednávania.

Článok v Plus 7 dní vyšiel v pondelok a postupne sa rozšíril po dezinformačnej scéne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie