Denník N

Dostatočne dobrý námet

Cover art k pesničke Detviansky sen
Cover art k pesničke Detviansky sen

Príbeh Vojtika mi veľmi pripomína príbeh rómskeho dievčaťa z Moldavy nad Bodvou, ktoré zabehlo bežecké preteky v balerínkach.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vojtik a jeho video. Zatriaslo celým internetom. Detviansky mužský kroj je špecifický – krátky po pupok, pripomína crop top. Podobný crop si vytvoril z dresu futbalového mužstva MFK Detva Vojtech Klinec, 19-ročný umelec z Detvy, ktorého pesnička Detviansky sen v krátkom čase obehla celý slovenský internet. A vďaka sociálnym sieťam sa dostala aj do zahraničia.

Detva, v ktorej sa koná jeden z najznámejších slovenských folklórnych festivalov, priťahuje folkloristov z celej republiky. Tí nepatria k najtolerantnejším a najotvorenejším. Možno preto pesnička v prevedení queer Róma pochádzajúceho zo samého srdca konzervatívneho Mordoru rezonuje v liberálnej bubline tak silno.
Nie je však nadšenie z mladého speváka istou exotizáciou?

Aby bolo jasné, verejný coming out doma na dedine stojí obrovský kus odvahy, ktorý si nedokážem predstaviť. Veľa mojich kamarátov to dodnes neurobilo – pochádzam z regiónu Podkarpacie, ktorý je v Poľsku asi najkonzervatívnejší. Poznám tragické prípady šikany, ktoré sa skončili aj samovraždou. Preto obdivujem Vojtika a držím mu palce. Má šancu stať sa symbolom a povzbudiť všetkých queer ľudí a časom možno aj raziť cestu k tolerantnejšej budúcnosti. Dúfajme.

Ale v celej tej entuziastickej, a verím, že aj úprimne empatickej reakcii liberálnej bubliny, mi predsa len niečo škrípe. Príbeh Vojtika mi veľmi pripomína príbeh rómskeho dievčaťa z Moldavy nad Bodvou, ktoré zabehlo bežecké preteky v balerínkach. V roku 2021 sa Annamária Horváthová stala dorasteneckou majsterkou Slovenska v behu na 1500 metrov. Aj Vojtik, aj Horváthová stelesňujú istú predstavu bielych heteronormatívnych ľudí o tom, ako má vyzerať ideálny scenár sociálnej mobility tých, ktorí patria k akejkoľvek menšine.

Scenár predpokladá, že taký človek sa narodí v úplne nepriaznivom prostredí, ale časom sa u neho prejaví nesporný talent, celý biely heteronormatívny svet si ten talent všimne a veľkoryso vyťahuje talentované dieťa z geta. Cena nie je veľká – odteraz bude z dieťaťa maskot a uspokojí potreby bieleho heteronormatívneho človeka v oblasti charity a sociálnej zodpovednosti. Pozrite, Róm, ale ako spieva! Pozrite, zabehla v balerínkach rekord!

Tieto príbehy sú krásnym námetom na seriál na Netflixe. Jedine, že… väčšina takých detí žiadne superschopnosti nemá. Práve naopak, jediným ich potenciálom je totálna superneschopnosť. Oni do príbehu o sociálnom vzostupe nezapadajú. Problémy s koncentráciou, závislosť od drog, alkoholu, energetických nápojov. Príbeh väčšiny detí z rómskych osád alebo zabudnutých štvrtí miest takých ako Kopčany v Bratislave nie sú dobrým námetom. To strach, marazmus, násilie, kruh, z ktorého sa ani tí najsilnejší a najšikovnejší niekedy nevedia dostať, práve naopak – z väčšiny obetí sa stanú páchatelia. Neexistuje žiadny alternatívny scenár.

Chce sa nám pomáhať tým, ktorí nie sú dostatočne šikovní? Musia si náš obdiv zaslúžiť? Keď neponúkajú dostatočne dobrý „námet“, tak majú smolu. No väčšina z nás, heteronormatívnych, zvýhodnených bielych ľudí je takisto nešikovná, úplne obyčajná a superneschopná. Ale my dostávame všetko zadarmo. Možno preto máme radi šťavnaté príbehy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie