Denník N

O jednom dialógu, ktorý neprebieha

foto - tasr/ap
foto – tasr/ap

Zákaz a marenie akademickej diskusie na tému transrodovosti a šírenie apologetických poloprávd a poplašných dezinformácií vo verejnoprávnej televízii je už niečo viac ako len názorový spor.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je teológ, člen PS

Polarizovaná diskusia na tému transrodových ľudí či ľudí, o ktorých slovenskí heterosexuáli dodnes nevedeli, dostala nedávno novú muníciu. Pred parlamentom došlo k medializovanému stretu zhromaždených občanov, ktorých sa tieto témy bytostne dotýkajú.

Líder víťazného politického subjektu volieb z roku 2020 sa po expresívnej kritike dostal aj na svojich následných tlačovkách do konfrontácie so svojimi vlastnými vyhláseniami, v ktorých kritizoval iných z toho, čo dnes robí sám. Kritiku svojho konania využil na to, aby sa označil za obeť útoku. „Viemekto“ sa nechce posunúť pri chápaní celej situácie do úlohy pochopiť iných ľudí. Tých, z ktorých verejne robí terč svojich útokov. Zhodou okolností naozaj obyčajných ľudí, ktorí majú tak ako on svoje občianske práva. Ľudí, ktorí sú diskriminovaní a ponižovaní len preto, lebo sú iní ako my, väčšina. Jednoducho im došla trpezlivosť a povedali mu do očí, čo si myslia o tom, ako parlament chce riešiť ich situáciu.

Títo ľudia nezastavili na celý deň dopravu hlavného mesta, nerozbíjali vlakové súpravy ani inventár verejného či súkromného priestoru. Neviazali kapacity poriadkovej polície či ťažkoodencov. Nezavesili sa ani na bránu úradu vlády a nijako neohrozovali poslanca NR SR.

V súčasnej situácii je možné, aby si osoby, ktoré prejdú medicínskou tranzíciou, mohli zmeniť meno, dostať nový rodný list a doklady s novým rodným číslom. Navrhovaná novela, ktorá je teraz zaradená na program rokovania parlamentu, by tomu zabránila.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie