Leško, Šimečka, Vašečka: Už sa hovorí, že ako prvú zrušia priamu voľbu prezidenta

Prečítajte si prepis diskusie Ako zachrániť demokraciu v bratislavskom DPOH. Hosťami boli komentátori Denníka N Marián Leško a Martin M. Šimečka a sociológ Michal Vašečka.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
Jeden čitateľ nám napísal: Petr Pithart opísal situáciu „demokratických“ politikov (demokratických v obrovských úvodzovkách, keďže boli povolené len strany Národného frontu) vo februári 1948 slovami: „Oni přišli na hřiště a byli vystrojeni na tenis, ale hrálo se rugby.“ Čo by mali urobiť slovenskí „demokratickí“ politici, aby v aktuálnej volebnej kampani nedopadli rovnako?
Šimečka: Keby to bolo len rugby – dnes to už je box a rugby je oproti tomu džentlmenský šport. Václav Havel hovoril: Nevýhoda demokracie je, že tí, ktorí sú proti nej, využívajú všetky jej prostriedky a tí, ktorí ju bránia, sú obmedzení práve prostriedkami demokracie. Ešte Platón v Aténach pred 2500 rokmi hovoril, že demokracia má v sebe zakódovanú budúcu tyraniu. Vravel, že práve pre to, že populisti začnú kričať, ľudia pôjdu za nimi a skončí sa to tyraniou – preto preferoval vládu aristokracie. Demokrati nemôžu hrať rugby, ak sa dohodli na tenise, pretože by tým porušili úplne základný princíp demokracie, ktorá má vymedzené pole pôsobnosti a pravidlá, podľa ktorých sa hrá. Nemá ako potrestať tých, ktorí to zneužívajú, ale keby sa demokrati začali podobať populistom, tak sme už úplne skončili. Takým spôsobom sa bojovať nedá. Dá sa bojovať iba tým, že budeme veriť, že ešte väčšina ľudí demokraciu chce a má dosť rozumu na to, aby odhalila populistov.
Ďalšia diskusia Ako zachrániť demokraciu bude v Bratislave bude 21. júna, lístky sú už v predaji. Diskusie budú aj 2. júna v Trenčíne, 5. júna v Trnave a 22. júna v Brne.
Banskobystrický župan Ondrej Lunter o našich debatách napísal v Sme: „Nie zaostalý národ, ale neschopný politik je príčinou úpadku našej spoločnosti. Namiesto obviňovania ľudí z byzantského systému a karpatskej demokracie rozmýšľajme, ako ľuďom doručiť výsledky.“ A na príklade Brezna a Revúcej hovorí, že hoci sú to oblasti, kde vyhrávajú extrémisti, tak v regionálnych voľbách tam mali dobré výsledky demokrati, lebo vedia spravovať cesty, verejné služby a podobne.
Leško: Všetko, čo pán Lunter urobil v banskobystrickej župe, si zaslúži úctu a rešpekt. Jeho otec sa zaslúžil o to, že musel odísť od válova Kotleba, a on v tom diele pokračuje, darí sa mu veľa vecí zmeniť k lepšiemu. Všetci sme radi, že dokáže prinášať výsledky. Ale chcel by som upriamiť pozornosť aj na to, ako sa podarilo, že má tú možnosť. V posledných voľbách ho podporili SaS, Spolu, Hlas, Aliancia, KDH – takmer všetky strany s výnimkou Smeru a fašistov. Vďaka tomu sa pán Lunter dostal na funkciu, kde môže prinášať výsledky. My dookola hovoríme, že treba, aby sa aj v republikovom rozmere stalo to isté, aby sa vďaka tomu, že sa normálne strany dajú dohromady, dostal k moci politik a politické strany, ktoré majú záujem prinášať výsledky. Pán Lunter tiež napísal: „Z demokracie a zo západného civilizačného okruhu sa ľudia nenajedia.“ Keď povie Jano Ľupták, že z grafov sa ľudia nenajedia, tak to tolerujem, lebo nemal ako prísť na to, že rozpráva hlúposti. Ale keď to povie absolvent politológie Masarykovej univerzity, zdá sa mi to donebavolajúce, pretože všetci vieme, aká je korelácia medzi ústavným zriadením a garantovanými ľudskými a občianskymi právami a celkovou prosperitou krajiny. Stačí si porovnať Severnú Kóreu a Južnú Kóreu. Človek nemôže povedať, že z demokracie a zo západného civilizačného okruhu sa ľudia nenajedia – práveže sa najedia.