Denník N

Kým Rusi hlásia dobytie Bachmutu, Ukrajinci oslavujú prelomové rozhodnutie o F-16

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj na samite v Hirošime. Foto - TASR/AP
Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj na samite v Hirošime. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte v januári prezident Joe Biden odmietal, že by Spojené štáty čo i len dovolili spojencom dodať Kyjivu stíhačky F-16. Po pár mesiacoch Američania zmenili názor a dokonca sa zaviazali pomáhať s výcvikom ukrajinských pilotov.

Prezident Volodymyr Zelenskyj ich rozhodnutie označil za „historické“. O podrobnostiach dohody sa s Bidenom aj inými lídrami rozprával na samite skupiny G7 v Hirošime, na ktorom sa po týždňoch špekulácií zúčastnil osobne.

Americký prezident na samite okrem prísľubu o F-16 ohlásil nový balík vojenskej pomoci za vyše 345 miliónov eur, ktorého súčasťou má byť delostrelecká munícia aj obrnené vozidlá.

Biden na tlačovej konferencii sľúbil, že krajiny G7 budú Ukrajinu podporovať aj naďalej bez toho, aby ju tlačili k teritoriálnym ústupkom.

Z Hirošimy zaujalo jeho vyjadrenie o Bachmute

Ešte väčšiu pozornosť ako Biden však vystúpením pred novinármi upútal Zelenskyj. Toho sa okrem noviniek z rokovaní pýtali aj na situáciu v meste Bachmut v Doneckej oblasti.

Šéf Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v sobotu vyhlásil, že jeho vojaci obsadili aj posledný viacposchodový dom v juhozápadnej časti mesta (ktoré bolo v minulosti známe zničeným pamätníkom MiG-17) a Rusi nad ním v najdlhšej a najkrvavejšej bitke od začiatku invázie získali úplnú kontrolu. V noci to zopakovalo aj ruské ministerstvo obrany, keď informovalo o oslobodení „Arťomovska“, čo je sovietske označenie Bachmutu.

Žoldnierom z Vagnerovej skupiny blahoželal aj prezident Vladimir Putin.

V nedeľu ráno sa zdalo, že ukrajinský prezident potvrdil ruskú verziu, keď vyhlásil, že Bachmut už je „len v našich srdciach“. Po chvíli však Zelenského tím uviedol, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu a o mesto sa naďalej bojuje. Samotný prezident na tlačovej konferencii poprel, že Rusi dobyli mesto a zdôraznil, že ukrajinská armáda v ňom „uskutočňuje mimoriadne dôležitú misiu“.

Čo by však znamenalo, ak by Ukrajinci o Bachmut naozaj prišli? Vojenský analytik Michael Horowitz na Twitteri napísal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie