Denník N

Rusom sa neoplatí ostreľovať ich. Solárne panely sú pre Ukrajincov nečakaným nástrojom vzdoru

Solárne panely na budove malej nemocnice v meste Horenka. Foto - Ed Ram/Washington Post
Solárne panely na budove malej nemocnice v meste Horenka. Foto – Ed Ram/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Michael Birnbaum, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Ruské ostreľovanie ukrajinskej rozvodnej siete uvrhlo minulú jeseň veľkú časť Ukrajiny do tmy, no jednej vodárenskej spoločnosti sa podarilo udržať svoje čerpadlá v chode.

Jej pole solárnych panelov, ktoré pred vojnou rozmiestnila ako opatrenie šetrné k životnému prostrediu, sa zmenilo na nástroj odporu voči útokom Kremľa.

Rastúci počet ukrajinských nemocníc, škôl, policajných staníc a iných budov kritickej infraštruktúry sa teraz snaží čo najrýchlejšie nainštalovať solárne panely, skôr než príde ďalšia náročná zima.

Decentralizovaný energetický systém s nižšími emisiami uhlíka sa javí ako kľúčový prvok ukrajinských snáh o obnovu. Sedem mesiacov ruských útokov na energetickú sieť ju vážne poškodilo.

Ukrajinskí lekári, učitelia aj iní zamestnanci teraz zistili, že snahy o udržateľnosť môžu tiež zlepšiť bezpečnosť tým, že je ich ťažšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie