Denník N

Putin chce urobiť z Ukrajiny spálenú krajinu

Sídlisko v Mariupoli po ostreľovaní. Foto - tasr/ap
Sídlisko v Mariupoli po ostreľovaní. Foto – tasr/ap

Putin nechce dobyť východnú Ukrajinu ani ju pripútať k Rusku ako Krym; chce ju zničiť.

Aký má zmysel zabíjať raketami deti a ženy na trhovisku či na dvoroch medzi činžiakmi? Aký má zmysel pustošiť krajinu?

Útoky na ukrajinské mesto Mariupoľ, o ktorých pôvodcoch – teda separatistoch podporovaných Moskvou – nepochybuje ani OBSE, vyvolávajú jednu vecnú otázku: aké sú skutočné ciele ruského prezidenta Putina? Anne Applebaumová si ju na Twitteri položila takto: „Ak nemá byť útok na Mariupoľ začiatkom ofenzívy smerom na Krym, načo teda je? Len na zabíjanie civilistov.“

Ofenzíva by mohla mať logiku. Krym má problémy so zásobovaním a prepojiť ho koridorom s Mariupoľom dáva z vojenského hľadiska zmysel. Lenže na to predsa netreba napáliť viac ako sto rakiet na sídlisko, ktoré leží dva kilometre od najbližšieho checkpointu ukrajinskej obrany. Úmyselné zabíjanie civilistov sa teda javí ako plán, ktorého význam však normálnemu človeku uniká.

Keby mal Putin v úmysle obsadiť východnú Ukrajinu, aby – ako sám hovorí – ochránil svojich krajanov, prečo by ich dával zabíjať, prečo by pustošil celé oblasti, kde roky nebude možné normálne žiť?

Prečo by nechal zničiť letisko v Donecku, ktoré len pred tromi rokmi za veľké peniaze zmodernizovali? Len hlupák by likvidoval infraštruktúru a priemysel na území, ktoré plánuje obsadiť. A Putin je možno šialenec, ale hlupák nie je.

Obávam sa, že existuje len jediná odpoveď. Putin nechce dobyť východnú Ukrajinu, a už vôbec nie ju pripútať k Rusku ako Krym. Chce ju zničiť. Chce dať Európe i Ukrajine najavo, akú cenu zaplatia za to, že neuznali Rusko ako veľmoc s nárokom na sféru vplyvu vo svojom širokom okolí. Tou cenou bude spálená krajina, ktorá bude Rusko oddeľovať od Západu.

Problémom Západu je, že si túto možnosť nechce pripustiť – ako keby bolo barbarstvo vyhradené len pre džihádistov prichádzajúcich z inej civilizácie. Ako keby sa rovnakého barbarstva nemohli dopustiť aj kresťania, hoci ortodoxní. Bohvie, koľko ešte bude treba mŕtvych, aby to Západu konečne došlo.

Autor je editorom týždenníka Respekt (www.respekt.cz)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie