Denník N

Zásah v chránenom dubovom háji znepokojil verejnosť, ochranári tvrdia, že bol v poriadku

Jedinečný chránený areál európskeho významu Gavurky vyzerá po vypílení náletových drevín smutne. Fotografie s kopami dreva a so zničenou pôdou obleteli internet. Ochranári tvrdia, že Gavurky zásah človeka potrebovali. Na Facebooku ľudia diskutujú o jeho citlivosti.

Slovenskí aj európski ochranári a vedci si už dávnejšie všimli chránený areál Gavurky neďaleko Dobrej Nivy. Odborníci tam chodia študovať dvestoročné duby a jedinečné biotopy v najväčšom zachovanom dubovom panónskom háji na Slovensku.

Desiatky stromov poškodila alebo zničila veterná smršť v roku 2007 a nedávno sa na internete objavili pochmúrne fotografie Gavuriek s kopami vyrúbaných pionierskych drevín a so stopami po pneumatikách ťažkých mechanizmov. Ľudia na Facebooku okamžite diskutovali o ochrane prírody a citlivosti zásahu.

Chýba nám citlivosť

Michal Kuzma zavesil smutné fotografie na Facebook. Dal ich tam ani nie pre kopy vyrúbaných drevín, ale najmä pre necitlivý spôsob, ako zásah urobili. Znepokojilo ho, že ťažké traktory jazdili po koreňových systémoch solitérnych chránených dubov, a obáva sa o obnovu zničeného pôdneho krytu a sprievodných dôsledkov.

„Takéto zásahy sa dajú robiť citlivo s dôrazom na stupeň ochrany (4. stupeň), lebo je rok 2016. Planétu drancujeme plošne a nenávratne, tak aspoň tu by sa mal niekto zamyslieť nad činnosťou človeka, aby jeho činy boli dlhodobo udržateľné,“ napísal profesionálny arborista Kuzma v diskusii.

Unikátny panónsky háj. foto - ŠOP
Unikátny panónsky háj. foto – ŠOP

Potrebný zásah

Ekológ Michal Wiezik z Technickej univerzity vo Zvolene, známy dlhoročnou kritikou štátnych ochranárskych štruktúr, sa dozvedel o výrube v Gavurkách a išiel priamo na miesto. Fotografie ho znepokojili.

Wiezik, ktorý v mnohých iných prípadoch nešetril ostrou kritikou oficiálnych orgánov ochrany prírody, tentoraz so zásahom súhlasil. Výrub náletových drevín považuje za správny krok. Pripustil, že Gavurky momentálne nevyzerajú „malebne“, ale dodal, že zásah bol pre zachovanie európsky významných chránených druhov potrebný.

„Kmene dubov s dutinami potrebujú slnko a kroviny sú zasa dôležité pre prirodzené omladzovanie. Ide o rozumnú mieru zachovania krovitej vegetácie a jej potlačenia… Esteticky to pôsobí rušivo, ale aj pôdny kryt sa rýchlo zahojí. Môžem sa zaručiť, že to nebude mať trvalý negatívny dosah,“ povedal Wiezik po návšteve Gavuriek.

Čakali na zimu, ale mrazivejšiu

Štátna ochrana prírody tvrdí, že odstránenie náletových drevín bolo nevyhnutné pre zabezpečenie ochrany významných biotopov a jedinečného rázu územia.

Zásah naplánovali na zimu, pretože predpokladali mráz a vrstvu snehu, ktorá mala ochrániť pôdu. Zámer nevyšiel, bolo teplo, ale štátni ochrancovia nevideli ani po kontrole územia dôvod na zastavenie prác.

Nevyzerá to dobre, ale rany sa zahoja. foto - M. Kuzma
Nevyzerá to dobre, ale rany sa zahoja. foto – Michal Kuzma

Riaditeľ ŠOP Milan Boroš hovorí, že žiadne miesto po výrube nevyzerá esteticky, ale prácu ešte nedokončili. Odstránia drevo, sfrézujú pne a upravia terén. Podobne zasahovali už aj v rokoch 2006 a 2008. „Na jar, keď sa pôda zazelená, budú Gavurky pôsobiť oveľa lepšie. Sme radi, že verejnosť bdie nad významnými chránenými územiami a má záujem o to, aby sa chránili,“ konštatoval Boroš.

Chránený areál Gavurky má vyše 68 hektárov a je biotopom európskeho a národného významu. Nájdete tam jedinečný dubový háj panónskeho charakteru so stovkami približne 200 rokov starých stromov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie