Denník N

F-16 pre Ukrajinu stoja za riziko

F16. Foto - F-16.net
F16. Foto – F-16.net

„Fighting Falcon“ je ako švajčiarsky vojenský nôž vo vzduchu. Rusko mu nemá čím konkurovať a Putinovi došli spôsoby, ako situáciu ďalej eskalovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO

Administratíva prezidenta Joea Bidena sa v piatok podvolila rastúcemu tlaku oboch politických strán a tiež značným výzvam zo strany európskych spojencov a rozhodla sa zabezpečiť úplný výcvik a prevádzku stíhacích lietadiel F-16 „Fighting Falcon“ americkej výroby.

Oznámenie o F-16 po poskytnutí systémov protivzdušnej obrany Patriot a tankov Abrams M1A1 ukazuje, že Bidenov tím je ochotný podstúpiť primeranú mieru rizika, aby poskytol Ukrajincom celý rad nástrojov na obranu pred ruskou agresiou.

Výborný stroj

F-16 sa vyrábajú od 80. rokov minulého storočia. Pamätám si dokonca oznámenie o schválení ich výroby z roku 1976, keď som ukončil štúdium na Námornej akadémii Spojených štátov amerických. Počas svojej kariéry som videl túto viacúčelovú stíhačku nasadenú do bojov, počnúc vojnami na Balkáne a Púštnou búrkou a končiac „večnými vojnami“ v Afganistane a Iraku.

F-16 sú robustné, relatívne jednoduché na údržbu a obsluhu (v porovnaní so sofistikovanejšími lietadlami ako F-15, F-22 a F-35) a môžu poskytovať obranu vzduch-vzduch pred ruskými stíhačkami a bombardérmi a aj viesť smrteľné útoky vzduch-zem proti nepriateľským jednotkám a strojom. Lietadlá prevádzkované viac ako dvoma desiatkami krajín na celom svete (vrátane mnohých najbližších spojencov USA) majú veľmi silný dodávateľský reťazec a momentálne ich je v prevádzke takmer päťtisíc.

Prečo Bidenova administratíva zmenila po mesiacoch odmietania tohto kroku postoj? A aký je plán využitia strojov na ukrajinskom bojisku?

Riziká sú jasné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie