Denník N

Kričia na neho opica. Španieli tvrdia, že nie sú rasisti, no prípad futbalistu Vinícia ukazuje iné

Vinícius so svojimi spoluhráčmi z Realu Madrid. Foto - TASR/AP
Vinícius so svojimi spoluhráčmi z Realu Madrid. Foto – TASR/AP

Na Malorke ho posielali „oberať banány“ a napodobňovali zvuky, ktoré vydávajú opice. V Barcelone kričali: „Zomri, Vinícius.“

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do konca zápasu zostávalo približne dvadsať minút, keď hráč Realu Madrid Vinícius Junior zavolal rozhodcu a ukazoval prstom na fanúšika súpera. „Ty, ty, áno, ty,“ kričal na neho za bránkou na štadióne tímu FC Valencia.

Fanúšik spolu s ostatnými na tribúne na brazílskeho futbalistu verbálne rasisticky zaútočil. Spoza bránky sa zborovo ozývalo slovo „opica“ a niektorí pridali aj „uh, uh, uh“, čím imitovali opičie zvuky.

Nebolo to prvýkrát, čo bol Vinícius obeťou podobných útokov na štadiónoch. Za túto sezónu vypisuje už desiatu oficiálnu sťažnosť. Už na neho kričali všeličo od „Choď oberať banány“ po „sku..ený neger“.

„Rasizmus je v La Lige normálny,“ napísal po zápase Vinícius na Twitteri. A nielen v La Lige, ale všeobecne aj v španielskom futbale. „V Brazílii je Španielsko známe ako krajina rasistov,“ dodal.

Časť španielskej spoločnosti s inou ako bielou pokožkou súhlasí. Mnohí majú pre rasové predsudky problém nájsť si prácu či normálny podnájom alebo sa musia zmieriť s tým, že v obchodoch na nich dávajú pozor, aby nič neukradli, zatiaľ čo zvyšok spoločnosti, teda bieli sa snažia o rasistických útokoch hovoriť ako o „izolovaných prípadoch“.

„Vinícius, ty si opiiicaaa“

Brazílčan Vinícius (22) prišiel do Španielska pred piatimi rokmi. Mal len čerstvých 18 rokov a Real Madrid za neho zaplatil 45 miliónov eur.

V Španielsku však jeho tmavá pokožka narazila na realitu. Na Twitteri zverejnil video s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie