Nehľadajme výhovorky. Za vypadnutie Slovákov nemôžu Švajčiari, rozhodcovia ani zákaz hráčov z KHL

Lotyšská radosť. Foto TASR/AP

Lotyši zvíťazili so Švajčiarmi 4:3 po predĺžení a postupujú do štvrťfinále. Slováci na postup potrebovali výhru Švajčiarov v riadnom hracom čase.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aktualizované o rozhovor so švajčiarskym kapitánom Gaëtanom Haasom.

Kým sa Craig Ramsay prechádzal po Rige a Libor Hudáček jedol so spoluhráčmi steak, v zápase Lotyšsko – Švajčiarsko sa rozhodovalo o tom, či Slováci postúpia do štvrťfinále.

Situácia pred zápasom nebola priaznivá. Hoci mnohí videli Švajčiarov ako jasných favoritov, polovica švajčiarskeho kádra si pamätala prehru s Lotyšmi 1:5 z prípravy pred turnajom. Druhý prípravný zápas vyhrali Švajčiari 5:3, no aj v ňom prehrávali 1:3.

Švajčiarom síce vtedy ešte najväčšie hviezdy chýbali, ale ani Lotyši nemali k dispozícii brankára Artursa Silovsa či útočníka Rudolfsa Balcersa, ktorí si v tejto sezóne zahrali aj v NHL.

Lotyši okrem zbabraného úvodného zápasu s Kanadou (0:6) hrali na majstrovstvách sveta veľmi dobre a prehrali už len s nami (1:2), pričom Čechov porazili 4:3 po predĺžení. Energiu im dodávali fanúšikovia vo vypredanej Riga arene, ktorí celý zápas spievali, bubnovali a mávali lotyšskými, ale aj niekoľkými ukrajinskými vlajkami.

Švajčiari mali prvé miesto isté a chýbala im motivácia, pred zápasom sa navyše rozhodli šetriť piatich kľúčových hráčov – najväčšiu hviezdu Nica Hischiera z New Jersey, kapitána Nina Niederreitera, najproduktívnejšieho hráča Denisa Malgina z Colorada, obrancu Deana Kukana z prvej obrany a brankársku jednotku Roberta Mayera.

Chytal tretí brankár Joren Van Pottelberghe z Bielu, pre ktorého to bol len šestnásty zápas v sezóne. Lotyši nad oslabenými Švajčiarmi viedli 2:1 po dvoch tretinách. V tretej tretine Švajčiari otočili na 3:2, lenže v 55. minúte rozhodol o postupe Lotyšov a vypadnutí Slovákov kapitán domácich Kaspars Daugavinš.

O výhre Lotyšov v predĺžení rozhodol Rudolfs Balcers.

Švajčiari spravili, čo by spravil každý

Švajčiari sa v zápase naozaj nešli pretrhnúť. Predtým, ako by im chcel niekto zo Slovenska niečo zazlievať, si treba uvedomiť, že naša situácia nebola žiadnym faktorom pri ich rozhodovaní o zostave a výkone.

Švajčiari sa až v posledných desiatich rokoch zaradili medzi hokejové veľmoci a veľmi túžia získať chýbajúci titul majstra sveta. Zatiaľ majú v modernej hokejovej ére dve strieborné medaily z rokov 2013 a 2018.