Vyvíjajú digitálne repliky zosnulých ako avatarov alebo četbotov. Ako umelá inteligencia zmení trúchlenie?

Dosiaľ bola komunikácia s mŕtvymi jednosmerná. Nové technológie – vo forme hlasového asistenta, četbota, videa alebo avatara vo virtuálnej realite – sľubujú, že po prvý raz dostaneme odpoveď. Aké etické otázky technológia vyvoláva?
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Pred istým časom sa novinárka Charlotte Jeeová rozprávala so svojimi rodičmi – dali jej rady do života a hovorili o osobných príbehoch, ktoré nikdy predtým nepočula.
„Bolo to okúzľujúce,“ spomína Jeeová v článku pre MIT Technology Review.
Lenže rodičia neboli skutoční a išlo o hlasových asistentov v telefóne.
Vytvorila ich spoločnosť HereAfter AI na základe údajov, ktoré dvojica poskytla počas rozhovorov o svojom živote a spomienkach.
Chcú uľahčiť trúchlenie
Iné spoločnosti idú ešte ďalej a ponúkajú obrazovú komunikáciu s digitálnou verziou človeka alebo robia na vývoji komunikácie s avatarom vo virtuálnej realite.
Podľa Artura Sychova zo spoločnosti Somnium Space „umelá inteligencia napreduje tak rýchlo“, že sme iba niekoľko rokov od toho, kým sa budeme rozprávať s robotom vo virtuálnej realite bez toho, aby sme si uvedomovali, že nejde o skutočného človeka.
Technológia má podľa vývojárov uľahčiť trúchlenie tým, ktorí sa nedokážu rozlúčiť s nebožtíkom. Alebo môže pripomenúť blízke osoby, ktoré zomreli, keď boli pozostalí ešte deťmi.

Ty nie si ty
Na túžbe byť v kontakte s blízkymi, ktorí zomreli, je niečo hlboko ľudské. Také osoby si pripomíname fotografiami, zápiskami, spomienkami na výročia alebo návštevami cintorína.