Denník N

Bezplatné diaľnice, lieky pre seniorov a 180 eur na dieťa. Aj poľské strany sa pred voľbami pretekajú v populizme

Jarosław Kaczyński na sneme strany. Foto - TASR/AP
Jarosław Kaczyński na sneme strany. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aj v Poľsku sa na jeseň uskutočnia parlamentné voľby, voliť sa bude niektorú nedeľu medzi 15. októbrom a 5. novembrom. Hoci oficiálna predvolebná kampaň sa ešte nezačala, už teraz je známe, že sa bude niesť pod heslami ešte väčšieho rozdávania, ktoré môže vážne poškodiť stabilitu poľskej ekonomiky a zvýšiť už aj tak vysokú infláciu.

Predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosław Kaczyński na nedávnom volebnom zjazde strany sľúbil, že od 1. januára 2024 navýši známu dávku 500 plus, teda 500 zlotých mesačne na každé dieťa (110 eur) na 800 zlotých (180 eur). Ročne by to štátnu kasu malo stáť ďalších 25 miliárd zlotých (približne 5,4 miliardy eur).

Líder najsilnejšej opozičnej strany Občianska platforma Donald Tusk v reakcii navrhol, že 800 plus by sa malo zaviesť už od 1. júna 2023.

Taktická hra alebo fiškálna nezodpovednosť?

Podpora 500 zlotých na dieťa bez ohľadu na príjem bola vlajkovou loďou PiS vo volebnej kampani v roku 2015, po ktorej sa PiS dostala k moci prvýkrát po ôsmich rokoch vlády Občianskej platformy (PO) a Poľskej ľudovej strany (PSL). Ekonómovia sa vtedy na návrhy PiS pozerali s hrôzou a predpovedali hroziacu ekonomickú katastrofu, ak by sa zrealizovali.

Dodnes vládna propaganda ukazuje v televízii nahrávky vtedajšieho ministra financií z PO Jaceka Rostowského, ktorý hovorí: „Na to jednoducho nie sú peniaze.“

PiS vyhrala voľby, no mnohí komentátori boli presvedčení, že tento sľub nesplní, pretože by to bolo príliš nákladné. Na prekvapenie mnohých Poliakov PiS hneď na začiatku svojho vládnutia 500 plus zaviedla. Program sa páčil aj voličom demokratickej opozície a verejné financie nekolabovali.

PiS považuje program 500 plus za jeden zo svojich najdôležitejších úspechov a to do značnej miery vysvetľuje, prečo napriek vysokej inflácii, početným škandálom a ničeniu demokratických princípov zostáva stále v prieskumoch ako najväčšia politická sila. O úspešnosti tohto programu svedčí aj to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Poľské voľby

Svet

Teraz najčítanejšie