Denník N

Svetový newsfilter: Šéf vagnerovcov varuje pred zlým scenárom pre Rusko

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Rusko už tvrdí, že Bachmut je pod jeho kontrolou, hoci podľa Ukrajincov sa ešte bojuje na jeho okrajoch. Nič to nemení na tom, že mesto je úplne zdevastované. Veľavravné je, že Volodymyr Zelenskyj ho počas samitu G7 v Hirošime prirovnal práve k tomuto japonskému mestu, ktoré zažilo totálnu deštrukciu na konci 2. svetovej vojny.

Koniec ruskej vojny proti Ukrajine je zatiaľ v nedohľadne a je zjavné, že aj v nasledujúcich mesiacoch budú hrať dôležitú úlohu žoldnieri z Vagnerovej skupiny a ich majiteľ Jevgenij Prigožin.


Európa: Prigožin varuje pred zlým scenárom pre Rusko

Keď sa americký prezident Joe Biden minulý víkend na samite G7 v Hirošime stretol s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským, okrem iného hovoril aj obrovských stratách medzi ruskými vojakmi.

Len pri bitke o Bachmut, po ktorej z mesta takmer nič nezostalo, malo podľa Bidena Rusko prísť o približne stotisíc vojakov – to znamená mŕtvych, zranených či zajatých. Bez pochýb ide o jednu z najkrvavejších bitiek od 2. svetovej vojny.

Aké sú čísla: Bidenovo číslo sa dá ťažko overiť a Moskva tají počet obetí vojny, ktorú proti Ukrajine vedie. Podľa všetkého si však „mlynček na mäso“, na ktorý sa zmenila desaťmesačná bitka, vyžiadal desaťtisíce obetí.

Američania predtým tvrdili, že 20-tisíc Rusov zahynulo od decembra, najmä v Bachmute. Nórsky minister obrany už v januári odhadoval straty počas vojny – mŕtvych aj zranených – na 180-tisíc na ruskej a 100-tisíc na ukrajinskej strane.

Ukrajinská armáda ráta mŕtvych Rusov už na vyše dvestotisíc, no toto číslo pôsobí vzhľadom na iné odhady ako nadsadené.

Spomedzi štátov NATO majú viac vojakov, ako je toto číslo, len USA, Turecko a Francúzsko. 200-tisícovú armádu nemá ani Veľká Británia.

Varovania od Prigožina: Necelý rok vojny priniesol Rusom viac obetí, ako mali USA za dve desaťročia vojny v Afganistane.

O obrovských stratách hovoril tento týždeň aj šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin. V bojoch o Bachmut popri ruských vojakoch podľa neho zomrelo aj 20-tisíc jeho žoldnierov. Prigožin zároveň znovu zaútočil na ministra obrany Šojgua aj náčelníka generálneho štábu ruskej armády Gerasimova.

Z vojny podľa jeho slov majú zábavu, tvária sa, že všetko ide fajn, a bezstarostne posielajú mužov na smrť. Nepáči sa mu ani to, že dcéra Šojgua lieta na dovolenky do Dubaja. Ak sa ruské bohaté elity podľa neho viac neoddajú vojne, môže podľa neho dôjsť aj k chaosu v Rusku a revolúcii.

A Prigožin pridáva aj svoju víziu toho, kam by sa malo uberať vedenie krajiny. Nie je to nič veselé, jeho predstava je ešte totalitnejšia ako súčasné Rusko: zaviedol by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie