Denník N

Newsfilter: Krajniak nezaváhal a už robí Ódorovi zle

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Krajniak trolluje Ódora. 2. Vláda stiahla nedôstojný návrh pre LGBTI+ ľudí. 3. Sudcov bude reprezentovať kritik vyšetrovaní.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 Neodkladajte svoje sny, vaše raz je teraz. Začnite podnikať s Tatra bankou.


Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Krajniak trolluje Ódora

Minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina navrhol, aby parlament zaviazal vládu Ľudovíta Ódora predložiť vyrovnaný rozpočet už do 31. augusta.

Štandardne sa návrh rozpočtu predkladá do 15. októbra. Minister Krajniak nevie zrozumiteľne vysvetliť, prečo chce tento proces urýchliť. Hovorí o získaní času pre vládu premiéra Ódora.

V skutočnosti sa však zdá, že Krajniak chce tento návrh buď využiť na politický obchod (Ódor sa práve rozhoduje, či vymení riaditeľa SIS, nominanta Sme rodina), alebo na predvolebnú kampaň, ktorá bude v septembri finišovať.

O čo ide: Ak vláda nezíska v parlamente dôveru, je vzhľadom na aktuálnu výšku dlhu podľa zákona o dlhovej brzde povinná predložiť do parlamentu takzvaný vyrovnaný rozpočet. Spoluautorom tohto predpisu je aj Ľudovít Ódor, ktorý ho pred vyše desaťročím pretláčal ako nástroj, ktorý prinúti politikov správať sa k verejným financiám zodpovedne.

Aká je situácia tento rok? Ódorova vláda zrejme nezíska dôveru, formálne teda bude povinná predložiť parlamentu vyrovnaný rozpočet. Ak neprejde Krajniakov návrh, stačí vláde tento drastický, šetriaci, nerealistický a neschváliteľný rozpočet ukázať až v októbri po voľbách. Ak však Krajniakov návrh prejde, zákon prinúti Ódora ukázať tento návrh už v auguste. Zbytočne potom bude vysvetľovať, že mu to prikazoval zákon, počas volebnej kampane si ho mnoho politikov rado vychutná. A nielen jeho a jeho kolegov, ale aj prezidentku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ľudovít Ódor / úradnícka vláda

Milan Krajniak

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie