Denník N

Ako na záchvaty vzdoru detí? Logické výklady nefungujú, silná emócia odznie, ak je dieťa vypočuté a cíti, že je pochopené

Psychologička Jana Bašnáková. Foto N - Tomáš Benedikovič
Psychologička Jana Bašnáková. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Logické vysvetľovanie v situácii, keď je dieťa v silnej emócii, možno podľa psychologičky Jany Bašnákovej prirovnať k tomu, „akoby ste na niekoho začali hovoriť po japonsky, hoci tento jazyk neovláda“.

S vedkyňou sme sa rozprávali o záchvatoch vzdoru detí a spôsoboch, ako ich zvládať. Vedkyňa vraví, že dieťa vie, že sa nemá hrýzť alebo kopať, ale keď ho zaplaví silná emócia, nevie sa ovládať.

Jana Bašnáková pôsobí v Dondersovom centre pre kognitívne neurozobrazovanie v holandskom Nijmegene. Je spoluautorkou populárnej knihy Psychológia pre milujúcich rodičov (Prvý rok s bábätkom).

„Dva hlavné nástroje rodiča pri výchove sú láska a limity. Dieťaťu treba prejavovať lásku, aby sa cítilo prijímané a bezpečne, no musí mať aj hranice. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú,“ vraví vedkyňa. „Pasca, do ktorej rodičia malých detí často spadnú, je, že si všímajú najmä to, čo sa dieťaťu nepodarilo.“

V rozhovore sa dočítate aj:

  • čo má rodič robiť v hračkárstve, ak dieťa plače a kričí, a ako reagovať v situácii, že sa deti na ihrisku hádajú o jeden bager alebo šmykľavku;
  • čo robiť, aby zaspávanie nebolo drámou;
  • čo urobí s dieťaťom, ktoré je v období vzdoru, príchod súrodenca a ako to riešiť;
  • či máme pri chválení chváliť dieťa alebo aktivitu, ktorú zvládlo;
  • či dieťa „neohluchne“ na neustále zákazy typu „Nebuď hlučný“, „Nerob toto“, takže ich prestane počúvať.

V akom veku je obdobie vzdoru a ako sa prejavuje?

Toto obdobie trvá od 18 mesiacov do 4,5 roka až 5 rokov. No môže sa začať skôr, napríklad v 12 mesiacoch, a odznieť môže po piatich rokoch. Má určitý vývoj a na začiatku sa prejavuje inak ako v štyroch rokoch. Reakcie dieťaťa vyplývajú z toho, že nemá vyvinuté exekutívne schopnosti. To obdobie sa prejavuje napríklad tak, že ak dieťa niečo chce, no rodič mu to nedá, dieťa sa môže hodiť o zem a začne plakať, kričať alebo kopať. Svoje emócie nevie kontrolovať tak ako my. Tento vývoj trvá dlho.

Výraz „obdobie vzdoru“ nie je celkom šťastný, pretože dieťaťu nejde primárne o to, aby nám vzdorovalo alebo robilo napriek. Ide skôr o reakciu dieťaťa na veľmi silné emócie, ktoré ho úplne zaplavia a nevie sa s nimi vyrovnať. Nejde o neposlušnosť k rodičom či rozmaznanosť.

Je to normálna súčasť vývoja?

V tom veku je to normálna a prirodzená súčasť vývoja. Dieťa to nerobí naschvál. Nerobí to preto, aby s nami manipulovalo. Ono ešte nevie manipulovať. Na druhej strane rodičia môžu vytvoriť také prostredie, aby minimalizovali výskyt prejavov zaplavujúcich emócií. Výskum ukazuje, že ľudia preceňujú schopnosti malých detí ovládať svoje emócie.

Myslia si, že sú to malí dospelí?

Presne tak. Malé dieťa sa od dospelých líši v niekoľkých zásadných oblastiach. Je impulzívne a rigidné, čiže preferuje, ak sú veci stále také isté, a má nízku flexibilitu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Rozhovory

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Veda

Teraz najčítanejšie