Denník N

Zelenšie Slovensko – stiahnite si zadarmo časopis Denníka N

Aj ľuďom na Slovensku záleží na planéte. Niektorí zachraňujú močariská, iní sadia stromy do polí, ďalší vyvíjajú bioplasty alebo kosia staré lúky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak neradi počúvate o tom, ako sa mení všetko okolo vás pre nejakú klimatickú krízu, tak tento magazín radšej hneď zatvorte a spáľte na CO₂. Jeho čítanie by vám nespravilo dobre. Celkom určite by vám mohlo spôsobiť ťažkú dezilúziu. Dokonca by na vás mohlo zanechať trvalé následky v podobe straty ochrannej vrstvy uvažovania, ktorej sa hovorí sladká nevedomosť.

Napríklad ak sa chodíte každú zimu lyžovať a čakáte, že to tak budete robiť po všetky ďalšie zimy, až kým vám vydržia kolená, tak v tomto magazíne zistíte, že to tak nebude. V texte Otakara Horáka s klimatológmi sa píše, že jedinou istotou každej ďalšej zimy bude menej dostupná lyžovačka. Pozor, nielen finančne, nedostupná bude hlavne geograficky. Prvá sezóna, v ktorej sa bude dať na Slovensku dobre zalyžovať už len v Jasnej a pod Lomničákom, je bližšie, než chcete vedieť.

Alebo pitná voda na Žitnom ostrove. Tú si pravdepodobne tiež predstavujete ako večnú a vôbec netúžite po tom, aby vám niekto hovoril, že Žitný ostrov je už z veľkej časti stavebne odrezaný od dunajských zdrojov, ktoré sú ešte k tomu každým rokom menej výdatné, a že zároveň sa nad najväčšou slovenskou zásobárňou pitnej vody rozvíja najväčší slovenský stavebný boom, takže vlastne žiadny bezodný zdroj vody tu neexistuje. Žiaľ, presne toto hovorí Alena Trančíková z Bratislavskej vodárenskej v rozhovore s Tomášom Grečkom.

Žiaľ, čítanie o klíme je a už navždy bude práve také: znepokojujúce.

Preto môžem odporučiť tento magazín len tým, čo už prežili podobné dezilúzie a nestratili pri tom záujem ani nádej. Ak ste už prijali ťažkú pravdu o klimatickej kríze, tak čítanie nášho magazínu vám určite neublíži, práve naopak. Oveľa viac
než hrozbám sa v ňom venujeme tomu, ako ich odvrátiť či oddialiť.

Píšeme o tom, ako sa pár ľuďom zrazu podarilo, že sa na veľkých poliach blízko Bratislavy už viac nebude donekonečna siať kukurica a repka. Ďalší, zo stredného Slovenska, sa zase rozhodli, že budú napriek mizerným dotáciám ručne kosiť lúky, lebo chcú zachovať ohromnú pestrosť miestnych rastlín. Ďalší zachraňujú posledné slovenské rašeliniská alebo vyrábajú plasty z recyklovaných surovín, ktoré neskončia v oceánoch, pretože sa dokážu rozložiť v komposte či v pôde.

Verím, že pre vás nebude čítanie nášho magazínu bolestné, ale hlavne objavné a inšpiratívne.

Juraj Javorský
zástupca šéfredaktora

Časopis si teraz môžete stiahnuť a prečítať zadarmo:

Príručka vyšla v sérii vzdelávacích publikácií pre školy. Denník N už vydal napríklad aj príručku o konšpiráciách, kritickom myslení, fungovaní médií, histórii, finančnej gramotnosti či klimatickej zmene. Zoznam všetkých príručiek Denníka N.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Klimatická kríza

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie