Denník N

Bol to Maďar alebo Slovák? Stiahnite si zadarmo časopis Denníka N a Napunku

10 významných osobností, ktoré Maďarov a Slovákov rozdeľujú i spájajú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pojem národnej príslušnosti sa mení v priestore a čase. Niečo iné znamenalo byť Maďarom alebo Slovákom za čias Márie Terézie a niečo iné dnes, keď sú tieto dva národy súčasťou Európskej únie.

Napriek tomu často vnucujeme naše moderné predstavy o identite historickým postavám, ktoré svoju identitu prežívali inak. Vedie to k nedorozumeniam, ktoré môžu spôsobiť vážne šarapaty.

Privlastňovanie si historických postáv je súčasťou politického boja o moc. To vidíme, keď súčasná maďarská politika využíva na propagandistické účely historické postavy, ktoré majú úplne iné chápanie pojmu národ ako my. Napríklad Andrej Hadik nemohol poznať dnešné poňatie národa, preto je dosť kontroverzné robiť z neho národného hrdinu v 21.
storočí, o čo sa snaží súčasná maďarská vláda.

Ale mohli by sme spomenúť aj vykresľovanie Svätopluka či Matúša Čáka ako slovenských národných hrdinov, čo stavia dejiny na hlavu.

V tomto magazíne dostali priestor takéto dezinterpretované príbehy našich dejín. Našimi hrdinami sú osobnosti, ktoré formovali dejiny a majú významný podiel na maďarskej aj slovenskej minulosti. Nie vždy je jasné, či ich možno z dnešného hľadiska považovať za Maďarov alebo Slovákov. Niektorí z nich sa uchádzajú o miesto v pamäti oboch národov, iných by najradšej popreli na oboch stranách.

Sú medzi nimi bojovníci, vedci, zakladateľka materských škôl, umelci, politici a športovec. Ikonické hrdinky a hrdinovia, takí, ktorí sú známejší na slovenskej alebo maďarskej strane, ale aj dnes už takmer zabudnuté postavy.

Pozitívni aj negatívni hrdinovia. Všetci majú spoločné to, že ich príbehy sú zahalené do mýtov, ktoré môžu bežného človeka oklamať. Často ide o mýty, ktoré zámerne šíria politici bojujúci o moc.

V našom magazíne chceme tieto mýty vyvrátiť. Ide o pokračovanie magazínu z jesene minulého roka o najväčších slovensko-maďarských historických mýtoch. Pri písaní o životných príbehoch našich postáv sme vychádzali z autentických historických prameňov na slovenskej i maďarskej strane a nezabudli sme ani na to, aby sme vždy aspoň načrtli mýty, ktoré sa s nimi spájajú.

Autormi textov sú opäť novinári Napunku a Denníka N, ku ktorým sa pripojil hosťujúci autor, József Gazdag, novinár týždenníka Vasárnap.

Opäť sme spolupracovali s renomovanými odborníkmi. Z Maďarska to bol József Demmel, historik Ústavu stredoeurópskych štúdií Národnej univerzity verejných služieb a Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a zo Slovenska Vincent Múcska, vedúci Katedry všeobecných dejín Univerzity Komenského v Bratislave. Aj tentokrát sme im
vďační za pomoc. Za konečnú podobu tu publikovaných textov však zodpovedajú výlučne jednotliví autori.

Zároveň by sme sa chceli poďakovať všetkým našim podporovateľom, ktorí prispeli na to, aby sme mohli magazín opäť bezplatne poslať stovkám základných a stredných škôl na Slovensku a v Maďarsku. Spoločne tak môžeme žiakom priniesť príbehy, ktoré v učebniciach dejepisu chýbajú.

V našom novom magazíne prinášame také portréty spoločnej slovensko-maďarskej minulosti, ktoré dokazujú, že táto spoločná minulosť je aj popri svojich kontroverzných momentoch mimoriadne pestrá a pútavá, či sa na ňu pozeráme maďarskými alebo slovenskými očami.

Zoltán Szalay
šéfredaktor Napunku

Časopis si teraz môžete stiahnuť a prečítať zadarmo:

Príručka vyšla v sérii vzdelávacích publikácií pre školy. Denník N už vydal napríklad aj príručku o konšpiráciách, kritickom myslení, fungovaní médií, histórii, finančnej gramotnosti či klimatickej zmene. Zoznam všetkých príručiek Denníka N.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

História

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie