Denník N

Milé dámy, viete už, čo sa nosí (toto leto) v parížskych kabelkách?

Paríž. Foto - TASR/AP
Paríž. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je spisovateľka

Sándor Márai si počas bombardovania v Budapešti kladie otázku, čo by ešte vlastne chcel zažiť. Pár dní byť v Paríži, vidieť more… Jeho denníky som čítala v Paríži a takmer mi pre ne ušiel. Ale Paríž si na človeka počká. Vrátila som sa tam po štyroch rokoch a debatovala so študentkami univerzitného inštitútu orientálnych jazykov a civilizácií Inalco.

Je to jediná vysoká škola, kde sa dá študovať takmer sto jazykov. Bavili sme sa o čítaní, ale i kódoch, heslách, mobiloch. O tom, ako v metre, kde kedysi cestujúci čítali aj hrubé knihy, dnes väčšina hľadí do svojich telefónov a zvyšok sleduje, čo si pozerá v telefóne sused.

Ráno som sa vybrala do Vincennes. Za školákmi zo slovenskej školy Margarétka – hovoria po francúzsky a po slovensky. Dvanásťročný Max, jedenásťročná Anička a desaťročná Júlia. Rozprávali sme sa o flanérstve a potulovaní sa. Max má potulky spojené s nákupom chleba, dobrodružstvo sa začína

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Knihy

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie