Muž po úraze ochrnul, teraz chodí. Nová technológia prepojila mozog s jeho miechou

Medzi mozgom a miechou muža vedci vybudovali „digitálny most“ – tvoria ho elektródy, ktoré medzi sebou komunikujú bezdrôtovo. „Technológia mení myšlienky na činy,“ uviedol Grégoire Courtine, spoluautor novej štúdie.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Holanďan Gert-Jan Oskam ochrnul po tom, ako si v roku 2011 zlomil krčnú chrbticu pri nehode na bicykli.
Hoci mu lekári hovorili, že už nikdy nebude chodiť, v ostatnom období vyšiel s využitím opory po schodoch a dokázal prejsť vyše 100 metrov.
„Cítim sa ako batoľa, ktoré sa znovu učí chodiť,“ povedal 40-ročný muž pre BBC.
Keď bol s priateľmi na pive, dokázal stáť. „Takéto malé radosti predstavujú v mojom živote veľkú zmenu,“ uviedol v správe Švajčiarskeho federálneho technického inštitútu v Lausanne (EPFL).

Vytvorili digitálny most
Na vybrané časti mozgu implantovali Gertovi-Janovi Oskamovi elektródy (64 na každú stranu). Určené sú na záznam elektrickej aktivity, ktorú mozog produkuje, keď muž myslí na chôdzu.