Denník N

Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokov

Ilustračné foto - Jumpstory
Ilustračné foto – Jumpstory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Ja by som v živote nepovedala, že budem piť, lebo mne sa to hnusilo,“ začína svoje rozprávanie 60-ročná Lujza.

Keď sme ju oslovili ako respondentku, ponuku nezvažovala dlho, akurát chcela, aby sme jej zmenili meno. Podľa nej sa o skúsenostiach abstinujúcich alkoholikov a alkoholičiek hovorí málo, lebo mnohí majú obavy povedať o svojej závislosti blízkym či kolegom v práci. „Žijeme vo svete, kde je akoby ,normálne‘ piť.“

V tomto pozorovaní ju utvrdzujú aj televízne reklamy na alkohol. „Pôsobia tak ľúbivo. Ukazujú, ako sa rodina zbližuje napríklad pri pive a má krásny pokojný život. Už podobné reklamy poznám, ale keď ich dávali prvýkrát, až ma z nich mrazilo.“

O reklamách na alkohol sa vedú diskusie aj v klube pre abstinujúcich závislých. „Na mňa zásadne nevplývajú, ale poznám prípady iných, ktorí radšej hneď prepínajú kanál. Alebo idú zámerne robiť niečo iné, len aby sa tým záberom vyhli,“ opisuje Lujza. Podľa nej reklamy môžu priviesť abstinujúcich opäť k alkoholu. „Stačí, aby bol človek práve v nejakom splíne alebo v sebaľútosti, a je to tam.“

Bratislavčanka nepije už viac ako šesť rokov. „No stále k tomu pristupujem s obrovskou pokorou a vytrvalosťou. Viem tiež o prípade, keď to jeden muž nevydržal po dvanástich rokoch a upil sa k smrti. Nešlo o žiadneho ,naničhodníka‘, ale lekára, ktorý pracoval aj v zahraničí.“

Lujzin oporný systém tvoria najmä ďalší abstinujúci zo spomínaného klubu, terapeutka a jej deti. „Niektoré vety z klubu sú pre mňa veľmi pamätné. Napríklad: ,Vieš, že ak sa znova napiješ, tak už nikdy nebudeš šťastná?‘ Obyčajná veta, ale myslím na ňu doteraz.“

Keď sa doma opila, rodičia nereagovali

V detstve bola Lujza presvedčená o tom, že nikdy nebude piť, lebo sledovala, čo robí závislosť od alkoholu s jej otcom. „Nekričal na nás ani nás nebil,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie