Denník N

Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom. Ešte nikdy neboli také štedré

Obývačka prepojená s kuchyňou a priľahlou terasou v projekte Nesto.
Obývačka prepojená s kuchyňou a priľahlou terasou v projekte Nesto.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Investori vedia, že kúpa kvalitnej nehnuteľnosti bola vždy overenou a správnou cestou, ako ochrániť svoje peniaze a dosiahnuť primeranú návratnosť kapitálu. V týchto dňoch vidia, že nehnuteľnosti sa predávajú menej. Čakajú na správnu dobu a zvažujú možnosti, lebo nechávať peniaze na účtoch je v časoch vysokej inflácie to najhoršie riešenie.

V súčasnej dobe sa investorom otvárajú nové možnosti, ako zhodnotiť svoje peniaze, keďže trh s novostavbami sa spomalil a developeri siahajú na svoje rezervy a snažia sa podporiť predaj rôznymi bonusmi. Ponúkajú napríklad kuchyňu alebo vstavaný nábytok v cene bytu, pomáhajú so splátkami hypoték, prípadne sú ochotní rozprávať sa o finálnej cene bytu. V konečnom vyčíslení ide o desiatky tisíc eur, ktoré developeri dávajú na úkor svojho zisku, čo vytvára pre investorov výbornú príležitosť.

Z DLHODOBÉHO HĽADISKA CENY BYTOV PORASTÚ

Investori do nehnuteľností vedia, že trh nehnuteľností podlieha dlhodobým cyklom, kde sa striedajú lepšie a horšie časy. Samotné zhodnotenie nehnuteľností sa dlhodobo udržuje niekoľko percent nad úrovňou každoročnej inflácie. Preto sa dá konštatovať, že investícia do nehnuteľností bola a vždy bude dobrou investíciou. Avšak práve v horších časoch sa investorom ešte viacej ako obvykle opláca nakupovať, lebo dosiahnu lepšie podmienky ako v časoch, keď sa o kúpu bytu musia „pretláčať“ s bežnými kupujúcimi. V časoch slabšieho predaja sa silnejšie spoločnosti totiž snažia podporiť predaj rôznymi akciami, ktoré poskytujú kupujúcim investorom výhody, ktoré by inak nedostali. Kupujúci investori, ktorí majú racionálnu odvahu a finančné zdroje, tak vedia výhodne „proti prúdu“ investovať.

VYSOKÉ ÚROKOVÉ SADZBY POMÁHA RIEŠIŤ TZV „DOTOVANÁ SPLÁTKA HYPOTÉKY“

Jedným z hlavných dôvodov ochladnutia trhu s nehnuteľnosťami sú výrazne zvýšené úroky bankových hypoték. Ľudia sa už rozlúčili s 1 % úrokmi z minulosti a v súčasnosti dostávajú od bánk ponuky častokrát aj na viac ako 4 %. Pomocou v tejto situácii je „Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %“, ktorú v týchto dňoch predstavil developer Lucron, a to pri petržalskom projekte Nesto a pri projekte Rakyta v Devínskej Novej Vsi. Funguje to tak, že ak sa klient rozhodne ponuku využiť, po nadobudnutí vlastníckeho práva k bytu mu bude vyplatená jednorazová platba, ktorou sa dorovná rozdiel medzi bankovou úrokovou sadzbou a dotovanou sadzbou 1,47 %, a to až po dobu 3 rokov v prípade projektu Nesto a 2 rokov v prípade projektu Rakyta.

Centrum novej štvrte Nesto bude patriť veľkému námestiu so zeleňou, priestormi na posedenie a komunitné aktivity.

K BYTU DOSTANETE NAPRÍKLAD KUCHYŇU ALEBO NÁBYTOK NA MIERU

Ďalším bonusom, ktorý predstavuje vo finančnom vyjadrení tisíce eur, je napríklad kuchyňa alebo nábytok na mieru. Klienti, ktorí sa rozhodnú toto riešiť vo vlastnej réžii, sa musia pripraviť na rokovania s viacerými firmami, ktoré môžu zabrať veľa času s neistým výsledkom. Developer má v tomto ohľade skúsenosti a má zazmluvnených špecialistov s dlhoročnou praxou, ktorí odvádzajú kvalitnú prácu, lebo si vážia možnosť dlhodobej spolupráce s overeným developerom, ktorý postavil už tisícky bytov.

POZRIME SA NA CENY BYTOV

Pre investora je, samozrejme, dôležitá samotná cena bytu. Napríklad ceny 1-izbových bytov v projekte Nesto začínajú už od 143 750 eur, 2-izbových od 199 750 eur a 3-izbových od 229 750 eur. Spolu s možnosťou dodatočných bonusov od developera, akými sú napríklad kuchyňa v cene bytu alebo pomoc s dotovanou splátkou hypotéky na 1,47 %, tak vzniká zaujímavý investičný balík.

KUPUJTE BYT LEN OD OSVEDČENÝCH DEVELOPERSKÝCH MIEN

V čase ochladenia trhu je dôležité kupovať nehnuteľnosť od developerov, ktorí už postavili viaceré úspešné projekty a zároveň majú v príprave a výstavbe ďalšie. Zaručuje to stabilitu a finančnú silu developera, ktorý je aj v čase recesie schopný kontinuálne stavať a projektovať. Jedným z takýchto mien je aj Lucron, ktorý už postavil viac ako 2 435 bytov a v súčasnosti stavia najambicióznejšie projekty v Bratislave, akými sú napríklad petržalské Nesto, Vydrica, prípadne trnavská Arboria, kde už býva viac ako 2 000 obyvateľov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bývanie a záhrada, Slovensko

Teraz najčítanejšie