Denník N

Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja Danka

1. Generačná odolnosť voči nechuti páchať podvody. 2. V Bratislave je bezpečnostná elita, gruzínsky premiér potešil Putina. 3. KDH myslí parlament vážne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Generačná odolnosť voči nechuti páchať podvody

Dnešný newsfilter otvorí výsledok malého experimentu v podobe zadania slovného spojenia „diplomová práca“ do internetového vyhľadávača:

Google ponúkol ako prvé sponzorované odkazy na dve firmy, ktoré ju za vás vypracujú. Verejne si vlastne platia inzerciu na podvod. Tretí odkaz v poradí bol vysvetľujúci text o pravidlách písania záverečných prác, štvrtý nasmeroval na Wikipediu a jej heslo o diplomovkách. Piaty odkaz bol znova priamou cestou k podvodu v podobe firmy, ktorá za vás „vyštuduje“. Až šiesty výsledok predstavoval centrálny register záverečných prác. Po ňom však nasledovali ďalšie firmy, ktoré ich napíšu nelegálne za vás.

Bing ponúkol o čosi serióznejšie výsledky, ale aj on v utorok záujemcu spoľahlivo a rýchlo nasmeroval na akademickú šikmú plochu, na ktorej v minulosti skončili aj viacerí slovenskí politici na čele s dvoma predsedami parlamentu – Andrejom Dankom a Borisom Kollárom.

Prvým podvodníkom hrozia pokuty. Stačí teda niekoľkosekundový pobyt na internete a je jasné, že biznis so záverečnými prácami u nás prekvitá. Slovenský internet dokonca vyvoláva dojem, že primárnym účelom vysokoškolského vzdelávania je práve podvádzanie. Ako keby neplatila novela vysokoškolského zákona, ktorá minulý rok zadefinovala, čo je to akademický podvod, a určila aj sankcie za jeho spáchanie. Zdá sa, že sa to môže zmeniť.

Nečestným študentom hrozí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Boris Kollár

Globsec

KDH

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Školstvo

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie