Denník N

Učitelia oznámili, že budú štrajkovať. Vydržím aj pol roka, hovorí šéf nových odborov

Učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dvaja hlavní iniciátori - Vladimír Crmoman (vľavo) a Ľudovít Sebelédi. Foto: Tasr
Učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dvaja hlavní iniciátori – Vladimír Crmoman (vľavo) a Ľudovít Sebelédi. Foto: Tasr

Ak vláda do 25. januára nesplní požiadavky učiteľov, budú štrajkovať. Žiadajú zvýšenie platov, viac peňazí z rozpočtu aj zachovanie kreditov.

Učitelia už nebudú pripravovať jemné akcie, ale pôjdu do štrajku. Ten sa môže začať od 25. januára. Učiť prestanú, ak im vláda nesplní ich tri požiadavky, ktoré opakujú od septembra. Za vyhlásením štrajkovej pohotovosti stojí Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá vznikla spojením iniciatív učiteľov z rôznych miest. Jedným z hlavných iniciátorov je aj šéf Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi. 

Má štrajk šancu? Budú sa chcieť učitelia zapojiť?

Na stránkach, ktoré administrujem, kde je zhruba 10-tisíc učiteľov, je búrlivá nálada. Už pri akcii Baby sitting day sa veľa ľudí vyjadrovalo, že do takýchto mäkkých akcií nechcú ísť a chcú niečo tvrdšie. Chceme im vyhovieť.

Na Facebooku môže byť iniciatíva silnejšia, ako keď majú ľudia prestať chodiť do práce.

Ľudovít Sebelédi z Nových školských odborov. Foto: Tasr
Ľudovít Sebelédi. Foto: Tasr

Iste, je to trocha rozdiel. Pred štyrmi rokmi vláda urobila veľmi pekný vládny program, od ktorého sme očakávali, že sa v školstve niečo pohne. Teraz sa to opakuje. Opäť plánujú urobiť pekný vládny program a my sa obávame, že sľubov už bolo dosť a treba konať. Vláda mohla kedykoľvek konať.

Ako dlho môže vydržať štrajk? Naposledy to bolo len pár dní.

Toto je ťažká otázka. Ak sa pýtate na mňa osobne, tak pokojne aj pol roka.

Z čoho by ste toho pol roka žili?

Ja by som žil z lásky z toho, čo som spravil. Samozrejme, väčšina učiteľov, ak by bola nútená, si vie zohnať inú prácu. Takisto aj ja. Ale nemyslím si, že táto vláda to bude hnať do takého extrému. Podľa mňa sa to začne lámať vtedy, keď sa v médiách objavia štatistiky, že percento úspešnosti Smeru klesá. Ak klesne o päť percent, štrajk bude úspešný.

Video: Učitelia budú pol roka pred voľbami štrajkovať
autor: Martina Pažitková

Vy si myslíte, že vaša iniciatíva môže znížiť percentá, ktoré Smer môže získať vo voľbách?

Iste.

Vláda rokovala o zvyšovaní platov na tento rok so starými školskými odbormi a dohodli sa na štyroch percentách, čo je menej, ako to bolo rok predtým (vtedy dostali zvýšenie o päť percent, poznámka red.). Nebolo vidieť tlak učiteľov, že sú nespokojní. Prečo sa vtedy neozvali, keď jednou z podmienok učiteľov je dnes výrazné zvýšenie ich platov?

Keď sa táto informácia objavila na webe, bolo to pre nás prekvapením. Očakávali sme, že staré odbory nebudú akceptovať takú nízku sumu. Žiaľ, na rokovania neprizvali nikoho a rozhodli sami.

A prečo ste neprotestovali vtedy?

Prečo, to neviem, ale je to logické vyústenie. Začali sme už na jeseň, keď Slovenská komora učiteľov zverejnila svoje požiadavky. A tie boli zverejnené pred kolektívnym vyjednávaním. Boli sme v nádeji, že odborový zväz počúva, čo mu hovoria učitelia. Žiaľ, nevyšlo to tak.

Predpokladáte, že Odborový zväz, ktorý dnes zastupuje viac učiteľov ako nové školské odbory, sa zapojí do štrajku?

Táto akcia nie je o odboroch, ale o učiteľoch, a je jedno, z ktorých odborov učiteľ je, či z kresťanských, nových, alebo z odborového zväzu. Najväčšia časť zamestnancov nie je v žiadnych odboroch, čo je podľa mňa chyba a čoho dôsledok je aj to, ako sa učitelia majú.

Môže byť štrajk úspešný, ak sa nezapojí odborový zväz?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie