Svetový newsfilter: Slová o druhej vojne v Európe sú prehnané, no napätie v Kosove Rusom vyhovuje

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Dobrý deň,
tento týždeň sa začalo spomínať riziko ďalšieho konfliktu v Európe. Napätie stúplo na severe Kosova, kde po násilných stretoch medzi miestnymi srbskými obyvateľmi (a údajne aj ľuďmi zo Srbska), kosovskou políciou a vojakmi NATO zostalo 30 zranených západných vojakov a vyše 50 Srbov.
Situácia má zatiaľ k otvorenému konfliktu našťastie ďaleko. Slová o možnej explózii v celom regióne, ktoré šírila najmä ruská diplomacia, sú prehnané. No treba dodať, že ak by niekomu obnovenie nepokojov na Balkáne za súčasnej situácie vyhovovalo, bolo by to práve Rusko.
Čo sa stalo: Od minulého týždňa protestovali Srbi v troch prevažne srbských mestečkách na severe Kosova proti novým starostom z radov kosovských Albáncov. Tí vzišli z aprílových volieb, ktoré miestni Srbi bojkotovali. Kosovská vláda hovorí, že na príkaz z Belehradu.
Voľby sa aj tak uskutočnili, hlasovali v nich necelé 4 percentá miestnych voličov, z nich len 13 Srbov. Pochopiteľne tak vyhrali albánski kandidáti, no aj EÚ hovorí, že ich legitimita je otázna.
Napätie stúplo, keď