Denník N

O čom hovoril Tusk na móle s Putinom? V Poľsku schválili zákon, ktorý útočí na lídra opozície

Bývalý premiér, predseda Európskej rady a líder poľskej opozície Donald Tusk. Foto - TASR/AP
Bývalý premiér, predseda Európskej rady a líder poľskej opozície Donald Tusk. Foto – TASR/AP

„Lex Tusk“ má skúmať vplyv Ruska na poľských politikov v minulosti, no podľa kritikov je namierený na súčasného lídra poľskej opozície.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V nedeľu 4. júna sa v celom Poľsku majú konať masové protesty poľskej demokratickej opozície. Dôvodom je podpis zákona „lex Tusk“ prezidentom Andrzejom Dudom, čo sa považuje za ďalší príklad porušovania princípov demokracie a ústavy.

Formálne zákon ustanovuje komisie na vyšetrenie ruského vplyvu na bezpečnosť Poľska v rokoch 2007 – 2022. Zákon je však v skutočnosti namierený proti Donaldovi Tuskovi, predsedovi poľskej vlády v rokoch 2007 – 2014 a súčasnému lídrovi najsilnejšej strany Občianska platforma, ktorého politici vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) od začiatku obviňovali z proruských sympatií.

Zákon je napísaný spôsobom, ktorý je v rozpore so základnými princípmi právneho štátu. Komisiu majú menovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczynského Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie