Denník N

Budaj bol za zotrvanie Vlčana a chcel na detektor lži. Ako skládka pri prírodnom unikáte pritiahla Fica a odrovnala Hegera

Skládka v obci Iža pri Komárne, ktorú vlastní aj exminister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Foto N - Tomáš Benedikovič
Skládka v obci Iža pri Komárne, ktorú vlastní aj exminister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zmapovali sme, čo sa dialo v pozadí, kým Eduard Heger uznal, že do volieb nedovládne. Skládku odpadov, ktorá rozložila jeho vládu, chce Samuel Vlčan rozšíriť a priblížiť k prírodnej rezervácii Bokrošské slanisko, ktoré je unikátom v rámci Európy. Na pokutách už zaplatila 28-tisíc eur.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V blízkosti skládky odpadov v obci Iža neďaleko Komárna sa objavujú soľné kvety, ktoré sú veľkou vzácnosťou. Vytvárajú sa z vyzrážaných kryštálikov soli z pôdy v prírodnej rezervácii Bokrošské slanisko.

Kus slanej zeme o rozlohe desať hektárov patrí k prírodným perlám Podunajska a je unikátom v Európe, pretože takéto slaniská sú typické pre prímorské oblasti a nie vnútrozemie. Keďže ubúdajú, od ich ochrany závisí, či prežijú.

Prejdete niekoľko desiatok metrov a ste pri „najvyššom vrchu južného Slovenska“, ako zvyknú miestni volať skládku odpadov, ktorá sa do veľkej mediálnej pozornosti dostala pred mesiacom, keď prispela k definitívnemu pádu Eduarda Hegera a nástupu úradníckej vlády.

Hegerovou funkciou otriasol škandál s dotáciou 1,4 milióna eur pre firmu Reko Recycling, ktorá skládku prevádzkuje, spoluvlastní ju bývalý minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Z Bratislavy vycestoval ku „kopcu beťára Vlčana“ aj šéf Smeru Robert Fico, aby odtiaľ spravil tlačovú besedu s odpadkami v pozadí. Bol to Fico, ktorý ako prvý politik kritizoval, že u ministra životného prostredia Jána Budaja schválili dotáciu firme s ministrom Vlčanom. Obaja boli nominanti OĽaNO.

Robert Fico s poslancom Smeru Richardom Takáčom a členkou strany Zuzanou Matejičkovou. Reprofoto N – FB Smeru.

Vlčan v politike skončil, opustil ju aj s dotáciou. Heger s Budajom bojujú, aby v politike zotrvali aj po predčasných voľbách so stranou Demokrati, ktorej podpora je nízka – niečo vyše troch percent.

Zmapovali sme, čo sa dialo v pozadí, kým Heger 7. mája oznámil, že požiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia viesť kabinet. Zisťovali sme aj to, aké pokuty skládka dostala, ako funguje a ako je to s ochranou Bokrošského slaniska, s ktorým susedí.

Budaj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Hegerova vláda

Igor Matovič

Samuel Vlčan

Slovensko

Teraz najčítanejšie