Fico si platí, aby jeho slová o moslimoch bolo vidno

Slová predsedu vlády o tom, že musíme zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku, začínajú podľa historika pripomínať výroky z čias Slovenského štátu na adresu Židov.

Minuloročný snem Smeru v Nitre. Foto N – Tomáš Benedikovič

Protimoslimské výroky premiéra Roberta Fica nekončia tým, že ich hovorí na tlačovej konferencii. Smer dokonca platí peniaze, aby sa cez reklamu dostali na webové stránky médií. V reklame propaguje výrok „musíme zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku“ vedľa Ficovej fotky a hesla straníckej kampane Chránime Slovensko.

Fico tento citát vyhlásil po silvestrovských útokoch a obťažovaní žien v Kolíne nad Rýnom, medzi útočníkmi boli aj migranti. Odvtedy premiér slogan opakuje.

F2
zdroj: reklama na webe diva.aktuality.sk

Kamenec: Ako za Slovenského štátu

Podľa historika Ivana Kamenca si lídri Smeru osvojili slovník z obdobia pred  druhou svetovou vojnou a počas nej. „Nie je to však vec iba Fica, ale aj ostatných politických strán,“ hovorí.

Výroky mu jednoznačne pripomínajú výroky z čias Slovenského štátu voči Židom a čiastočne voči Rómom a to, čo dnes súvisí s utečeneckou krízou, sa podľa neho netýka len utečencov, ale celej spoločnosti. „Preto som to porovnával s holokaustom, lebo ten nebol len tragédiou obetí, ale aj väčšinovej spoločnosti,“ vraví.

Kamenec upozorňuje napríklad na tieto dobové citáty: „Treba vymiesť celú tú spoločnosť, ktorá sa sem nasťahovala z cudziny“ (Slovák, 29. 10. 1938).

„K praktickému riešeniu židovskej otázky sme pristúpili pod vplyvom nemeckého nacionálneho socializmu. Nebudeme sa pozerať na postoj, ktorý k nášmu podnikaniu zaujímajú rôzni pseudohumanisti,“ povedal zasa poslanec Orlický na pléne slovenského snemu v roku 1940.

A do tretice minister vnútra Alexander Mach v rozhlasovom prejave v roku 1942 vyhlásil, že „niet takej zahraničnej intervencie, ktorá by nás zastavila na ceste oslobodenia Slovenska od židovstva“.

Chcú ma zastreliť či vykopnúť a to sa ma dotýka

Politológ a znalec moslimskej komunity na Slovensku Jozef Lenč nerozumie, čo Fico myslí pod slovným spojením „ucelená komunita“. Pýta sa, či má na mysli moslimov, čo k nám ešte len môžu prísť, alebo mu ide o eliminovanie súčasnej moslimskej komunity.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Utečenecká kríza

Voľby 2016

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |