Denník N

Fico si platí, aby jeho slová o moslimoch bolo vidno

Minuloročný snem Smeru v Nitre. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minuloročný snem Smeru v Nitre. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slová predsedu vlády o tom, že musíme zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku, začínajú podľa historika pripomínať výroky z čias Slovenského štátu na adresu Židov.

Protimoslimské výroky premiéra Roberta Fica nekončia tým, že ich hovorí na tlačovej konferencii. Smer dokonca platí peniaze, aby sa cez reklamu dostali na webové stránky médií. V reklame propaguje výrok „musíme zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku“ vedľa Ficovej fotky a hesla straníckej kampane Chránime Slovensko.

Fico tento citát vyhlásil po silvestrovských útokoch a obťažovaní žien v Kolíne nad Rýnom, medzi útočníkmi boli aj migranti. Odvtedy premiér slogan opakuje.

F2
zdroj: reklama na webe diva.aktuality.sk

Kamenec: Ako za Slovenského štátu

Podľa historika Ivana Kamenca si lídri Smeru osvojili slovník z obdobia pred  druhou svetovou vojnou a počas nej. „Nie je to však vec iba Fica, ale aj ostatných politických strán,“ hovorí.

Výroky mu jednoznačne pripomínajú výroky z čias Slovenského štátu voči Židom a čiastočne voči Rómom a to, čo dnes súvisí s utečeneckou krízou, sa podľa neho netýka len utečencov, ale celej spoločnosti. „Preto som to porovnával s holokaustom, lebo ten nebol len tragédiou obetí, ale aj väčšinovej spoločnosti,“ vraví.

Kamenec upozorňuje napríklad na tieto dobové citáty: „Treba vymiesť celú tú spoločnosť, ktorá sa sem nasťahovala z cudziny“ (Slovák, 29. 10. 1938).

„K praktickému riešeniu židovskej otázky sme pristúpili pod vplyvom nemeckého nacionálneho socializmu. Nebudeme sa pozerať na postoj, ktorý k nášmu podnikaniu zaujímajú rôzni pseudohumanisti,“ povedal zasa poslanec Orlický na pléne slovenského snemu v roku 1940.

A do tretice minister vnútra Alexander Mach v rozhlasovom prejave v roku 1942 vyhlásil, že „niet takej zahraničnej intervencie, ktorá by nás zastavila na ceste oslobodenia Slovenska od židovstva“.

Chcú ma zastreliť či vykopnúť a to sa ma dotýka

Politológ a znalec moslimskej komunity na Slovensku Jozef Lenč nerozumie, čo Fico myslí pod slovným spojením „ucelená komunita“. Pýta sa, či má na mysli moslimov, čo k nám ešte len môžu prísť, alebo mu ide o eliminovanie súčasnej moslimskej komunity.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Utečenecká kríza

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie