Denník N

Bieloruský denník: Hral v Barcelone, vyhral Ligu majstrov a teraz sú naňho za Lukašenka uvalené sankcie

Alexandr Hleb (vľavo), keď ešte hrával za Arsenal Londýn. Foto – TASR/AP
Alexandr Hleb (vľavo), keď ešte hrával za Arsenal Londýn. Foto – TASR/AP

Cesta Alexandra Hleba: od lídra londýnskeho Arsenalu k propagátorovi diktatúry.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Teraz sa tomu ťažko verí, ale bieloruskí futbalisti kedysi hrávali aj na majstrovstvách Európy. Jeden z nich, Alexandr Hleb, sa najskôr úspešne predviedol v nemeckom Stuttgarte a potom odišiel do londýnskeho Arsenalu k legendárnemu trénerovi Arsènovi Wengerovi, kde sa stal jedným z najdôležitejších hráčov a zahral si finále Ligy majstrov.

Po úspešnom období v Arsenale sa Hleb presunul do španielskej Barcelony k Pepovi Guardiolovi. Bielorus trávil čas v tíme s futbalovými superhviezdami ako Messi, Ronaldinho či Ibrahimovič, no veľa toho v Španielsku nenahral (hoci získal hlavnú klubovú trofej – Ligu majstrov) a, úprimne povedané, po Barce jeho kariéra už len upadala.

Prečo ho však vôbec spomíname? Poľsko 29. mája zverejnilo zoznam občanov Bieloruska a organizácií, voči ktorým krajina uvalila osobné sankcie. Zoznam zahŕňa 365 ľudí a 20 organizácií. Medzi týmito ľuďmi je aj legenda bieloruského futbalu Alexandr Hleb.

Ako sa stalo, že muž, ktorý hral v špičkových európskych kluboch, vyhral Ligu majstrov a bol na recepcii u britskej kráľovnej, sa ukázal ako zástanca diktatúry? Pozrime sa na kľúčové body.

Bol Alexandr Hleb od začiatku priaznivcom Lukašenka?

Vyzerá to tak. V jednom z rozhovorov futbalista rozprával, ako prezident raz navštívil reprezentačný tím. Hleb spomenul, že naňho zapôsobila sila Lukašenka, aký je zdravý.

Neskôr, v roku 2015, futbalista svojho menovca otvorene chválil v rozhovore pre francúzske periodikum So Foot: „To nie je pravda [že Lukašenko je diktátor]. Občas je prísny, no vďaka nemu sa u nás veľa vecí zmenilo. Nie je to len tak, že ho volia stále znova a znova.“

Rovnako v roku 2015, ale častejšie po voľbách v roku 2020, sa Alexandr Hleb zúčastňoval na podujatiach na podporu Lukašenka alebo ho vídali v spoločnosti ľudí priamo spojených s diktátorom. Spolu so štátnymi propagandistami kládol kvety, poskytol rozhovor sestre Lukašenkovej tlačovej tajomníčky Natalije Ejsmont, hral futbal s Dmitrijom Baskovom, ktorý je spájaný s vraždou Romana Bondarenka, atď.

Dobre, a ako sa Hleb vyjadril k protestom a vojne?

Na túto otázku je veľmi jednoduchá odpoveď: ni-ja-ko. Bieloruská futbalová hviezda neodsúdila násilie bezpečnostných síl voči pokojným demonštrantom a úplne odignorovala rozsiahlu ruskú inváziu na Ukrajinu.

Dokonca aj Alexandrov brat Viačeslav sa spolu s manželkou 16. augusta 2020 zúčastnil pokojného protestu proti násiliu a podvodom.

No nie sám Alexandr Hleb.

Prečo je Hleb priaznivcom Lukašenka?

Ťažko nájsť jednoznačnú odpoveď, ale skúsiť hádať môžeme.

Sám futbalista veľmi chválil Lukašenka za podporu športu v Bielorusku. A nielen v súvislosti s futbalom. Dobré slová voči diktátorovi padali aj v súvislosti s hokejom, ľahkou atletikou a celkovo láskou k športu.

Možno má na to aj viac sebeckých dôvodov. Napríklad v roku 2020 Alexandr Hleb kúpil pozemok na brehu Minského mora – jazera neďaleko Minska. Ide o prestížne či dokonca lukratívne miesto, a aby si tam mohol kúpiť pozemok, napísal žiadosť adresovanú Alexandrovi Lukašenkovi, ktorý ju, samozrejme, schválil.

Je tu aj dramatickejší príbeh, ktorý sa spája so smrťou človeka. V roku 2004 mal Alexandr Hleb nehodu, pri ktorej sa jeho auto zrazilo s iným. Vodič druhého auta Jurij Aľševskij prežil, no jeden z jeho spolujazdcov mal menej šťastia a zomrel niekoľko dní po nehode. Zranená bola aj ďalšia spolujazdkyňa, tehotná žena.

V tomto prípade najskôr obvinili Hleba. Po vyšetrovaní však bol z nehody nakoniec obvinený Jurij Alševskij. Hoci boli v prípade aj výpovede svedkov, ktorí hovorili o vine futbalistu, súd pripísal vinu Aľševskému a poslal ho na 4 roky do väzenia. Okolo tejto nehody sa vo futbalovom svete Bieloruska hovorí veľa. Populárna verzia je, že Hleba jednoducho „prepustili“, aby mu nepokazili futbalovú kariéru.

Ak je to pravda, potom ide o ďalší významný dôvod, prečo Alexandr Hleb miluje štát a osobu, ktorá ho zosobňuje.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Nové chýry o Lukašenkovej chorobe

Téma Lukašenkovho zdravia neutícha. Tentoraz bývalý prezidentský kandidát Valerij Cepkalo povedal, že diktátora po stretnutí s Putinom hospitalizovali v kritickom stave. Táto správa sa stala veľmi populárnou a diskutovanou, lenže zdroj tvrdenia bol jediný: samotný Valerij Cepkalo. Iné potvrdenie údajnej udalosti neexistuje. Napokon sa Lukašenko už 30. mája v Minsku stretol s hlavou Ruskej centrálnej banky.

Zelenskyj: Bielorusko je Putinovým cieľom

Nie je to nová myšlienka, ale ukrajinský prezident ju opäť priviedol k životu, keď v jednom zo svojich rozhovorov povedal, že ďalším Putinovým cieľom je Bielorusko. Ruský prezident chce podľa Volodymyra Zelenského prevziať moc v Bielorusku, aby obnovil Sovietsky zväz.

Video z metra v Minsku, ktoré zapôsobilo na Američanov

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale toto video z metra v Minsku nazbieralo vyše 5 miliónov videní. Čo je na ňom také zaujímavé?

Američanov na Twitteri nadchla čistota, pokoj a chýbajúca kriminalita. Európanov na Twitteri tie isté zábery až tak veľmi nezaujali: veď presne takto vyzerá cesta metrom.

1496 politických väzňov

Podľa Centra pre ľudské práva Viasna je vo väzbe 1496 politických väzňov. Podľa rôznych zdrojov sa v zajatí nachádzajú ešte ďalšie tisícky ľudí obvinených z politických dôvodov.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie