Denník N

Opraviť sa dá všetko, vraví expert na priehrady. Úroda však skončila celá pod vodou

Zaplavené ulice Chersonu. Foto - TASR/AP
Zaplavené ulice Chersonu. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Počas druhej svetovej vojny Spojenci ničili nemecké priehrady zámerne, hovorí expert na vodné stavby Ladislav Satrapa, keď hľadá paralely v minulosti. Dodáva, že Nemci všetky dôležité priehrady dokázali opraviť.

Vedúci katedry hydrotechniky stavebnej fakulty ČVUT v Prahe v rozhovore tiež vysvetľuje, ako rýchlo vyschne ukrajinská pôda a prečo úroda tento rok na zaplavených miestach určite nebude.

Opisuje tiež, ako je možné takúto rozsiahle zničenú priehradu opraviť, kedy sa bude dať na zaplavenom území opäť fungovať a či sa dá pred podobnými útokmi vôbec brániť.

Čo ako prvé treba robiť pri zničení takej veľkej priehrady?

Keď vybuchne hrádza takej veľkej priehrady, treba hlavne zistiť, aká časť z nej je poškodená, ​​čo zatiaľ nie je jasné. Hlavný problém je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie