Denník N

Prečo nemožno dôverovať ruským prieskumom verejnej mienky? Lebo Rusi žiaden názor nemajú

Masová neochota Rusov hovoriť so sociológmi spôsobuje, že zverejnené prieskumy sú úplne nereprezentatívne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autorky sú novinárky internetového denníka The Insider

„Putinove kroky na Ukrajine podporuje 80 % Rusov“ – to sú titulky, ktoré od začiatku vojny uverejňujú významné a uznávané medzinárodné publikácie, ktoré citujú Levada Centrum ako nezávislý zdroj. V odbornej sociologickej komunite však panuje zhoda: čísla zo sociologických prieskumov o podpore vojny a vlády pod Putinovou diktatúrou nám nič nehovoria a neumožňujú pochopiť skutočné nálady verejnosti.

Navyše sú škodlivé, pretože pomáhajú Kremľu presviedčať občanov, že všetci okolo podporujú vládu. V skutočnosti masová neochota Rusov hovoriť so sociológmi spôsobuje, že zverejnené prieskumy sú úplne nereprezentatívne.

Navyše podľa sociológov v politických režimoch tohto typu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie