Záborská by chcela s OĽaNO koalíciu, na parlament by potrebovali 7 percent. Matovič už raz z takéhoto rizika vycúval

Predseda OĽaNO ohlásil zámer kandidovať v dvojkoalícii s hnutím Nova v roku 2015. Nakoniec nápad prehodnotil a OĽaNO a Nova vytvorili spoločnú kandidátku premenovaním Matovičovej strany.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Kresťanská únia Anny Záborskej by chcela zmeniť formát, v akom by išli do volieb s hnutím OĽaNO – a zrejme aj so stranou Za ľudí.
Namiesto triku s premenovanou volebnou stranou preferujú štandardnú volebnú koalíciu. Na vstup do parlamentu by v takomto prípade potrebovali získať nie päť, ale sedem percent hlasov.
„Našou prvou podmienkou bolo, že pôjdeme ako koalícia, nie ako súčasť jednej kandidátky. Chceme ísť ako samostatná strana v koalícii. Verím, že sa dohodneme,“ povedala Anna Záborská v diskusii s Františkom Mikloškom (kandidát KDH), ktorú v pondelok robil Postoj.sk.
Takýto postup môže byť riskantný, o čom svedčí skúsenosť koalície Progresívneho Slovenska a strany Spolu (PS-Spolu) z roku 2020. Do parlamentu sa nedostali len preto, že im na zvýšené 7-percentné kvórum chýbala necelá tisícka hlasov. Dostali 6,96 percenta hlasov.
Na druhej strane, koalícia umožňuje stranám, ktoré ju vytvoria, lepšie si zachovať a budovať vlastnú identitu. Svoju rolu hrá aj rozdeľovanie prípadného štátneho príspevku za volebný výsledok.