Denník N

Čo najcennejšie by ste obetovali, aby ste presvedčili kamaráta, že život má zmysel?

Film Nic. Foto: Film Europe
Film Nic. Foto: Film Europe

Autorka knižnej predlohy filmu Nič zvládla niektoré scény len so zatvorenými očami. Napriek tomu by ste tento drsný film mali vidieť. Najmä ak chcete byť lepšími rodičmi.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Článok obsahuje filmové spoilery

Druhákom na bratislavskom gymnáziu položila učiteľka jednoduchú otázku: „Nakoľko sa cítite byť úspešní?“

Svoje pocity mali ohodnotiť na škále od 1 do 10.

Väčšina si dala „známku“ 3 alebo 4.

Žiaci jednej z najlepších bilingválnych škôl, ktorí plynulo hovoria cudzími jazykmi a väčšina sa chystá na zahraničné vysoké školy. Napriek tomu sa necítia byť úspešní.

Práve tento malý sociálny experiment zo synovej triedy sa mi vybavil, keď som sledovala jednu z úvodných scén dánsko-nemeckého filmu Nič.

Ôsmaci majú na hodine vyplniť dotazníky, ktoré ukážu, ktoré povolanie by im najviac sedelo. Sám učiteľ pritom tvrdí, že na tom v skutočnosti nezáleží, že „o nič nejde“. Len to treba vyplniť, nech majú všetci pokoj.

Pehavý Pierre Anthon to však odmietne. Odíde z triedy, vylezie vonku na vysoký strom a odmieta z neho zliezť.

„Na ničom nezáleží,“ vykrikuje zo stromu. „Pretože všetko sa začína len preto, aby sa skončilo. V okamihu, keď ste sa narodili, začínate umierať. A tak je to so všetkým.“

Spolužiaci si rýchlo uvedomia, že musia Pierra Anthona zo stromu dostať. Lebo nikto z nich nechce žiť vo svete bez zmyslu, ktorý opisuje.

„Musíme Pierrovi Anthonovi dokázať, že sú veci, na ktorých záleží,“ dohodnú sa.

Ibaže sa mu to rozhodnú dokázať pomerne drastickým spôsobom – začnú postupne obetovať to, čo má pre nich najväčšiu hodnotu. A keďže o tom, čo má každý priniesť ako obeť, rozhoduje vždy niekto iný, drastickosť ich činov sa stupňuje a nikto už neberie ohľad na pocity iných.

Začne sa to milovanými sandálmi po mame, pokračuje ukradnutou štátnou vlajkou a Kristom na kríži z kostola a končí sa to…

Môže byť aj panenstvo legitímna obeť, ak chcete niekoho presvedčiť, že život má zmysel?

V našich kinách sa film Nič premieta od 1. 6. 2023, následne bude dostupný aj na www.edisonline.sk.

Ako sa zo zakázanej knihy stal bestseller

Psychologická dráma Nič vznikla podľa rovnomennej knihy dánskej spisovateľky Janne Tellerovej. Napísala ju pred 23 rokmi, teda ešte predtým, ako nám internet a smartfóny od základov zmenili život. A ešte predtým, ako deti na sociálnych sieťach začali súperiť v tom, kto toho znesie viac.

V knihe ešte smartfóny, samozrejme, chýbajú. Na rozdiel od filmu je v nej však viac filozofie a ešte viac otázok, ktoré sa vám derú pod kožu, aj keď už dávno nie ste násťroční.

Janne Tellerovej sa podarilo už pred dvomi dekádami zachytiť jednu zaujímavú spoločenskú tendenciu, ktorá jej pripadala nebezpečná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Knihy

Mladí

Tipy na filmy a seriály

Vzťahy

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie