Denník N

Svetový newsfilter: Putinovi vo vojne pomáhajú susedné štáty

Prezident Uzbekistanu Šavkat Mirzijojev, kazašský líder Kasym-Žomart Tokajev, Vladimir Putin a kirgizský prezident Sadyr Žaparov na vojenskej prehliadke v Moskve 9. mája. Foto - Kremeľ
Prezident Uzbekistanu Šavkat Mirzijojev, kazašský líder Kasym-Žomart Tokajev, Vladimir Putin a kirgizský prezident Sadyr Žaparov na vojenskej prehliadke v Moskve 9. mája. Foto – Kremeľ

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

zničenie Kachovskej priehrady prinieslo ďalšie utrpenie ľuďom, ktorí žijú v okolí Chersonu. Mesto na začiatku invázie obsadila ruská armáda, potom ho Ukrajinci oslobodili, no Rusi pri ústupe poškodili, čo sa dalo.

Teraz Cherson spolu s ďalšími dedinami a mestami na juhovýchode Ukrajiny zaplavila voda z obrovskej priehrady. Zatiaľ sa objavujú najmä fotografie a videá povodní, no dôsledky tejto katastrofy budú dlhodobé a odrazia sa aj na životnom prostredí a poľnohospodárstve.

Nestalo by sa to, ak by 24. februára minulého roka Rusko nezačalo inváziu. Čím dlhšie bude trvať, tým väčšia je hrozba, že príde ďalšia katastrofa. Zodpovedný za to nie je len ruský režim, ale aj tí, čo mu pomáhajú – napríklad obchádzaním sankcií.


Európa: Kto pomáha Rusku

Rusko od začiatku vojny proti Ukrajine čelí bezprecedentným sankciám a odchodu zahraničných firiem. Postupne sa to začalo prejavovať na jeho ekonomike aj na dodávkach tovarov, ktoré sú dôležité pre vojenský priemysel.

Vladimir Putin však môže byť rád, že má susedov, ktorým jeho agresia na Ukrajine až tak neprekáža.

O čo ide: Kirgizsko aj Kazachstan tvrdia, že pri vojne proti Ukrajine nestoja na žiadnej strane, no zároveň inváziu využívajú na to, aby posilnili svoju spoluprácu s Ruskom. Vidno to napríklad na vzájomnom obchode. Minulý rok vývoz z Kirgizska do Ruska vzrástol o 245 percent na necelú miliardu eur.

Ešte dôležitejšie je, čo sa z bývalej sovietskej republiky do Ruska vyváža. Naznačuje to, že Kirgizsko pomáha Rusku obchádzať sankcie. Stačí sa pozrieť na položky, pri ktorých v roku 2021 svietila nula, no teraz je to inak.

Sú to napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie