Denník N

Newsfilter: Fico s Matovičom majú pár podobných vlastností, ktoré ich držia v hre

Igor Matovič pred komplexom Bonaparte v júni 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič
Igor Matovič pred komplexom Bonaparte v júni 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Aspoň dvaja expremiéri makajú. 2. Ódor nevidí reálnu šancu na dôveru. 3. Slota nemá v rukách najlepšie karty.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Aspoň dvaja expremiéri makajú

Z vyjadrení Igora Matoviča by sa mohlo zdať, že medzi ním a Robertom Ficom už ani nemôže byť väčší rozdiel. Líder OĽaNO nazýva predsedu Smeru zlodejom či mafiánom od svojej prvej predvolebnej kampane v roku 2010 a neprestáva s tým ani teraz, keď obchádza kultúrne domy po celom Slovensku. A naopak, pre Fica bol Matovič vždy len šašo a blázon.

Fico, ktorý ako premiér vždy zachovával dekórum, sa s neznesiteľne neformálnym premiérom Matovičom nezhodne ani v politickom štýle. Rozdeľuje ich Ukrajina, postoj k vyšetrovaniu korupcie i to, že Fico po vynútenom odchode nestrhol so sebou celú koalíciu. Napriek tomu majú obaja viacero spoločných vlastností, ktoré ich z politického dna dostávajú opäť do hry.

S kýmkoľvek. Jednou z nich je sociálny populizmus. Matovičove bilbordy síce nehlásia, že ľudia si zaslúžia istoty, a expremiér na tabuli neodškrtával splnené opatrenia z „balíčka pre ľudí“, ale dvesto eur na dieťa, a to aj na to, ktoré to vôbec nepotrebuje, je z rovnakého žriedla nápadov ako smerácke obedy zadarmo pre všetky deti. Akurát je to ešte drahšie a okorenené populistickým sloganom, že stačí nekradnúť a na všetko bude.

Práve prijímanie podobných opatrení ukázalo, že keď treba, Fico i Matovič sú schopní spojiť sa s kýmkoľvek. Ešte keď sa Smer tváril ako systémová strana, pár dní pred voľbami 2020 schválil trináste dôchodky aj s kotlebovcami. S tou istou odpudivou partiou schvaľoval Matovič pred rokom svoj balíček. A nejde len o fašistov. Keď treba, jeden i druhý zneužijú predsudky voči sexuálnym menšinám, zanadávajú si na Ameriku (Fico to robí už systematicky), postrašia červenými denníkmi, progresivistami a prezidentkou.

Nekecajú, robia. Ale prečo nie? Veď jeden aj druhý sa v istej fáze

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Ján Slota

Ľudovít Ódor / úradnícka vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie