Denník N

Mačka je náročnejšia ako pes, no zvládne víkend osamote. Nepodceňte výchovu ani mačací nábytok

Pre pani Mlčochovú hrali pri výbere plota rozhodujúcu úlohu mačky - nechcela, aby preliezali k susedom. Foto – Unsplash/little plant
Pre pani Mlčochovú hrali pri výbere plota rozhodujúcu úlohu mačky – nechcela, aby preliezali k susedom. Foto – Unsplash/little plant

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Mačka nám dá obrovské množstvo lásky, úžasný pohľad do života a perfektne nás učí trpezlivosti a tolerancii. No je dobré zamyslieť sa nad tým, či sme schopní urobiť napríklad ústupky v interiéri,“ hovorí odborníčka na chov mačiek Klára Nevečeřalová.

Na rozdiel od psa má mačka pomerne vysoké požiadavky na vybavenie interiéru. Kým psovi vo svojej podstate stačí pelech a misky, mačka potrebuje priestor viac prispôsobiť. V porovnaní so psom má však dve hlavné výhody – nemusí sa s ňou chodiť von a môžete ju nechať doma aj samu, napríklad keď potrebujete odcestovať na dve noci. „Ak jej necháte dostatok jedla, tak to zvládne.“

Problémy vznikajú najmä vtedy, keď si ľudia myslia, že mačka sa nedá vychovať. „Pri mačkách je veľký problém, že ich ľudia nevychovávajú a potom z nich vyrastajú spratkovia,“ hovorí Nevečeřalová.

Text prináša odporúčania ľuďom, ktorí zvažujú, že si do domácnosti zaobstarajú mačku, no môže byť prínosný aj pre tých, ktorí už zviera majú a stretávajú sa doma s problémami. Tipy Kláry Nevečeřalovej dopĺňajú odporúčania architektky Márie Minarikovej z ateliéru Artroom.

Mačka nie je na chvíľu

Rovnako ako v prípade psa aj pri mačke treba myslieť na to, že nepatrí medzi krátkoveké zvieratá. „Priemerný vek je 15 rokov, no najstaršia mačka na svete má 33 rokov. Môže tak s nami byť 20 – 25 rokov. Človek by sa mal zamyslieť, či dokáže mačke zabezpečiť starostlivosť po celý čas,“ hovorí Klára Nevečeřalová.

Ak si napríklad mačku berie mladý pár, ktorý plánuje mať deti, mal by vopred zvážiť aj to, či si vie predstaviť mať zviera, keď sa rodina rozrastie. Podľa odborníčky je dobré mačku na príchod dieťaťa postupne pripravovať, napríklad tým, že do domácnosti budú na návštevu chodiť priatelia a blízki s malými deťmi.

Zamyslieť sa treba aj nad tým, či si vieme predstaviť urobiť zmeny v interiéri a priestor mačke prispôsobiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pekné veci

Príroda

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie