Chcel byť ako James Bond. Zomrel slávny špión, ktorý vyše 20 rokov donášal Rusom

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
Píše Ben Brasch, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.
Robert Hanssen, americký špión, ktorý zbehol na druhú stranu a ktorého úniky informácií v prospech Moskvy FBI označila za „pravdepodobne najhoršiu spravodajskú katastrofu v histórii USA“, zomrel v pondelok ráno vo väzení.
Podľa ministerstva spravodlivosti našli 79-ročného Hanssena v coloradskej väznici v meste Florence okolo 6.55 bez známok života. Zdravotníci sa ho pokúsili zachrániť, ale nepodarilo sa im to.
Bývalého agenta FBI v roku 2002 odsúdili na doživotie za špionáž. Jeho činy boli pre USA natoľko škodlivé, že aj dve desaťročia od jeho odsúdenia má FBI webovú stránku, ktorá vysvetľuje, čo Hanssen urobil a ako ho odhalili.
Hanssena podľa FBI zatkli vo februári 2001 za špionáž v prospech Ruska a bývalého Sovietskeho zväzu. V komunikácii s ruskou stranou používal pseudonym Ramon Garcia.
Prísne tajné informácie súvisiace s národnou bezpečnosťou Rusom poskytol za 1,4 milióna dolárov v hotovosti a diamantoch.
Agent FBI Eric O’Neill, ktorý pomáhal zasiahnuť proti Hanssenovi, v pondelok pre Washington Post povedal, že ešte len spracováva smrť muža, ktorý výrazne ovplyvnil jeho život a kariéru. Spýtali sme sa ho, prečo Hanssen zradil svoju krajinu.
O’Neill odpovedal, že Hanssen bol síce vlastencom, ale aj