Denník N

Staral sa aj o Nadala: Pred behom sa nenaťahujte, robte to ako Maradona

Michal Novotný, český fyzioterapeut. Foto - Archív M. N.
Michal Novotný, český fyzioterapeut. Foto – Archív M. N.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čech Michal Novotný patrí k elitným svetovým fyzioterapeutom. Dlhé roky pôsobil pri tenisovej ATP, v roku 2009 ho chcel angažovať futbalový Real Madrid, ktorý však vtedy odmietol. Pomáhal Rafaelovi Nadalovi, Rogerovi Federerovi či rôznym futbalistom Realu Madrid, AC Miláno, no aj Sparty Praha.

Vo veľkom rozhovore hovorí aj o tom, hlavne však o svojich metódach, o ktorých rozprával Marat Safin či menovaný Nadal, o nástrahách sedavého zamestnania, thajskej masáži či škodlivosti strečingu pred športovým výkonom.

„Jeden šport je pre človeka vždy nezdravý. Šport je zdravý, keď sa skombinuje,“ hovorí Michal Novotný, ktorý je už takmer osem rokov profesorom Európskej univerzity Realu Madrid, kde vyučuje profesionálnu fyzioterapiu v elitnom športe.

Čo sa dočítate v rozhovore:

  • Prečo je nesprávne strečovať a naťahovať svaly pred športovým výkonom?
  • Ako dokážem bežať bez bolesti, aj keď mám nohy v tvare písmena X?
  • Prečo je zdraviu škodlivé dopadať pri behu na špičky?
  • Čo znamená, že Novotný musí drviť svaly a slávnym športovcom spôsobovať bolesť?
  • Prečo Novotný hovorí, že thajské masáže môžu byť nebezpečné a v čom sú najhoršie?
  • Prečo pri Rogerovi Federerovi nešiel Novotný cez bolesť?
  • Ako by pomohol Michalovi Handzušovi s vyvrtnutým členkom a prečo je ľadovanie či pokoj to najhoršie, čo môžeme po zranení urobiť?
  • Ako ho zavolal Real Madrid a ako ho odmietol?

Behanie zažíva extrémny boom. Prepadol mu aj môj kolega, ktorý ma pred jedným behom napomenul, aby som sa nenaťahoval, nie je to vraj správne. Mal pravdu?

Mal pravdu. V období okolo roku 2000, keď som začínal na okruhu ATP, bolo vidieť, ako sa aj profesionálny tenista naťahuje typickými statickými strečingovými cvikmi. Na základe mnohých metaštúdií dnes však už vieme, že takýto strečing má pred športom či športovým výkonom mnoho negatívnych účinkov.

Akých konkrétne?

Prvým je, že vo svale sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie